To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
RZECZOWE ZABEZPIECZENIA ZOBOWIAZAń PODATKOWYCH
HIPOTEKA PRZYMUSOWA - przysługuje Skarbowi Państwa i JST na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego a także osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych i odsetek. Również część ułamkowa może być przedmiotem hipoteki , jeżeli stanowi udział podatnika.
Przedmiotem hipoteki oprócz nieruchomości może być także:
użytkowanie wieczyste,
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
spółdzielcze sprawo do lokalu użytkowego,
prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
wierzytelność zabezpieczona hipoteką.
Podstawą ustanowienia takiej hipoteki są decyzje podatkowe. Decyzje ustalające wysokość zobowiązania podatkowego, decyzje określające wysokość tego zobowiązania, decyzja określające wysokość odsetek za zwłokę o odpowiedzialność płatnika czy inkasenta, decyzja o odpowiedzialność osoby trzeciej, o odpowiedzialność spadkobiercy czy w końcu określająca wysokość zwrotu podatku. także podstawą dokonania zabezpieczenie może być tytuł wykonawczy bądź zarządzenia zabezpieczenia. Jeśli podstawą dokonania zabezpieczenia będą wskazane przeze mnie decyzje bądź też zarządzenie zabezpieczenia to wpisana hipoteka będzie tzw. hipoteką kaucyjną. Także hipotek ustanowiona na nieruchomości stanowiącej współwłasność podatnika i jego małżonka oraz współwłasność wspólników spółki cywilnej powstanie hipoteka kaucyjna natomiast gdy podstawą dokonania zabezpieczenia będzie tytuł wykonawczy będzie można w oparciu o niego wpisać hipoteką zwykłą. Hipotek kaucyjna to hipoteka do określonej kwoty. Hipoteka która nie korzysta z pewnych domniemań z jakich korzystają hipoteki zwykłe. W szczególności nie korzysta w domniemania istnienia samego zobowiązania. hipoteka zwykła jeśli jest ona wpisana to obowiązuje domniemanie że to zobowiązanie które jest zabezpieczone hipoteką istnieje a zatem wierzyciel hipoteczny może bez żadnych problemów dochodzić swojej wierzytelności, zaspokojenia swojej wierzytelności z przedmiotu hipoteki. Natomiast gdy hipoteka jest hipoteką kaucyjną wierzyciel musi udowodnić że wierzytelność istnieje oraz musi udowodnić jej wysokość i nie może jak właściciel hipoteki zwykłej na sam fakt wpisu tej hipoteki do księgi wieczystej. ZASTAW SKARBOWY - przysługuje Skarbowi Państwa z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w drodze wydania i doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego oraz zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa. zastaw skarbowy może być ustanawiany na ruchomościach podatnika przy czym nie na wszystkich ruchomościach a zgodnie z art. 41 par 1 których wartość wynosi co najmniej 11 tys. zł. także prawa zbywalne inne niż te prawa które mogą być obciążane hipoteką mogą zostać obciążane zastawem skarbowym.
(…)
… nie mogą być oczywiści obciążone takie rzeczy lub prawa majątkowe które nie podlegają egzekucji np. składniki majątku służące do wykonywania zawodu. Zastaw skarbowy jest zastawem rejestrowym. Jest to typ zastawu rejestrowego powstaje on w skutek wpisu tego zastawu do rejestru zastawów skarbowych przy czym w polskim systemie podatkowym przewidziano dwa typy rejestru. Otóż rejestry zastawów skarbowych (prowadzone…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)