To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
RZĄD NA EMIGRACJI I PODZIEMIE KRAJOWE W 1944
W styczniu 1944 pod miejscowością Sarny na Wołyniu, Rosjanie przekroczyli granice polsko-rosyjską ( granicę ryską z 1921). Od tej pory dla Polaków stało się jasne, że tereny Polski zostaną wyzwolone i zajęte przez Sowietów. W Londynie rząd na emigracji, po śmierci Sikorskiego, kierowany był przez Stanisława Mikołajczyka. Wydał on specjalne publiczne oświadczenie, w którym podkreślał, że rząd londyński jest jedynym legalnie działającym (powołany na mocy konstytucji). Wszelkie organizacje władzy komunistycznej były więc samozwańcze i nielegalne. Granica wschodnia miała pozostać nienaruszona (traktat ryski), odrzucając tym samym pretensje Rosjan do granicy wschodniej.
Z Moskwy nadeszły informacje, że Stalin skrytykował punkt widzenia Mikołajczyka i zaproponował nową granicę wschodnią na linii Curzona. Wiadome było także, że Stalin stosował będzie politykę faktów dokonanych.
Mikołajczyk zwrócił się więc do premiera Churchilla i prezydenta Roosevelta z prośbą o poparcie. W zamian otrzymał jednak informacje, że Wielka Brytania nigdy nie obiecywała Polsce konkretnych granic. Spowodowało to niesnaski między aliantami, a polskim rządem emigracyjnym. Nie miało to jednak wpływu na oddziały polskie na froncie II wojny - II Korpus Polski walczył pod Monte Cassino, w 1944 miało miejsce także lądowanie aliantów w Normandii, gdzie walczyła Brygada Pancerna gen. Maczka, Brygada Spadochronowa Sosabowskiego brała udział w operacji Market Garden.
W podziemiu w marcu 1944 zaszły zmiany. Krajowa Reprezentacja Polityczna (KRP) przekształciła się wówczas w Radę Jedności Narodowej. 15 marca 1944 RJN wydała deklarację programową w imieniu polskiego państwa podziemnego „O Co Walczy Naród Polski?”. Program ten określał jak miałaby wyglądać Polska po odzyskaniu niepodległości:
- pod względem ustrojowym - miała panować demokracja parlamentarna,
- większość gałęzi przemysłu miała zostać znacjonalizowana, ale funkcjonować miała także własność prywatna,
- miały nastąpić reformy rolne - wszystkie gospodarstwa, których powierzchnia wynosiła powyżej 50 ha miały ulec parcelacji między chłopów bezrolnych i małorolnych, a tym, którzy oddawali ziemię, wypłacono by kwotę równą cenie rynkowej,
- Polska miała utrzymać poprawne stosunki z Sowietami, dobre stosunki z Pragą, - głównymi sojusznikami Polski miały być - Wielka Brytania, Francja, USA, Turcja,
- jeśli chodzi o granicę - Prusy Wschodnie miały zostać zlikwidowane, a tereny te włączone do Polski; na zachodzie granica miała zostać wyprostowana- granice miały stanowić Odra i Nysa Kłodzka. Wówczas Kotlina Kłodzka należałaby częściowo do Czechosłowacji.
(…)
… zostanie zrównane z ziemią. Decyzja o przeprowadzeniu akcji „Burza” w Warszawie była więc dramatyczną próbą zamanifestowania przed Stalinem chęci niezależności po wojnie. Sądzono, że gdy Warszawa zostanie zdobyta, Stalin nie odda nam oczywiście kresów wschodnich, ale na reszcie terenów pozwoli rządzić. Polskie podziemie nie wiedziało bowiem, że alianci w imię świętego spokoju przehandlują Polskę w Jałcie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)