Ryzyko w działalności gospodarczej - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ryzyko w działalności gospodarczej - omówienie  - strona 1 Ryzyko w działalności gospodarczej - omówienie  - strona 2 Ryzyko w działalności gospodarczej - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Dr Łukaszewicz - Ekonomia
14. RYZYKO W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Główne zagadnienia:
w jaki sposób istnienie ryzyka wpływa na nasze postępowanie?
jak zmieniały się instytucje ekonomiczne, aby ułatwić życie w warunkach ryzyka?
14.1 Indywidualne postawy wobec ryzyka.
Gra uczciwa- w tym przypadku zyski przeciętnie rzecz biorąc równe są zeru, np.: dostaje się szansę zarobienia 100zł z prawdopodobieństwem wygranej wynoszącym 50% i przegranej również 50%.
Gra nieuczciwa- szansa wygrania 30%, porażki 70%.
Gra korzystna- szansa wygrania 70%, porażki 30%.
Ekonomiści dzielą ludzi na:
Neutralnych wobec ryzyka- decyzję o rozpoczęciu gry podejmują, gdy szansa zysku przeważa.
Unikających ryzyka- szanse wygranej muszą być duże, nie weźmie udziału w grze uczciwej.
Lubiących ryzyko- podejmie ryzyko nawet, gdy możliwość porażki jest wysoka. Przy ubezpieczeniu np. domu, kiedy stawki są niekorzystne tylko osoba unikająca ryzyka wykupi polisę, reszta uzna, że jest to nieopłacalne. Niechęć do ryzyka a malejąca użyteczność krańcowa- przy danych cenach obliczmy, ile użyteczności uzyskamy dzięki temu, co zakupimy za 1000zł. Następnie obliczmy użyteczność wydania 2000zł. Rozmiary tego przyrostu to użyteczność krańcowa dodatkowego 1000 zł, o który wzrósł dochód. Wzrost dochodu o kolejne 1000zł (mamy już 3000) powoduje, że coraz trudniej znaleźć dobra, które rzeczywiście mamy ochotę kupić. Tym samym użyteczność krańcowa pierwszego 1000zł jest bardzo wysoka, a następnego już maleje. Oczywiście są wyjątki i ludzie, którzy naprawdę muszą mieć samolot, jednak większość początkowo wydaje pieniądze na rzeczy najbardziej potrzebne i dalej zastanawia się co zrobić z resztą. 14.2 Ubezpieczenie a ryzyko. Istotę działalności firm ubezpieczeniowych stanowi łączenie ryzyka od siebie niezależnego. Przykładowo 1mln. Ludzi w wieku 55 lat wpłaca 100zł. Statystycznie umiera z nich 1%, co daje liczbę 10 tyś., więc każdy spadkobierca otrzymuje10 tyś. zł. Im więcej ludzi wpłaca ( łączy ryzyko) tym lepiej. Nikt nie gwarantuje, że umrze dokładnie 1% (może być mniej lub więcej) i to jest właśnie ryzyko firmy ubezpieczeniowej. Wiele firm nie ubezpiecza od klęsk żywiołowych np. trzęsień ziemi, ponieważ niesie to za sobą zbyt duże ryzyko, bo gdy nastąpi dotyka zbyt dużą liczbę klientów. W takim przypadku stosuje się dzielenie ryzyka. Przykładowo Tow. Ubezp. Lloyd składa się z setek syndykatów i każde z nich grupuje liczbę ok. 20 członków wnoszących po 100 tyś. wkładu. Każdy syndykat bierze na siebie np.: 1% sumy transakcji i odsprzedaje część innym firmom ubezpieczeniowym. W ten sposób ryzyko jest kilkakrotnie dzielone, a udział pojedynczej firmy w transakcji minimalny.


(…)

…) oraz zyski kapitałowe (wzrost cen akcji). Tu również należy uwzględniać inflację. Stopa zwrotu z akcji podlega nieporównanie większym wahaniom niż stopa z bonów skarbowych. Akcję są więc bardziej ryzykowną formą gromadzenia pieniędzy niż bony. Przeważnie dochody a akcji są większe, jednak obciążone są sporym ryzykiem straty. Wybór portfela inwestycyjnego:
Portfel inwestycyjny jest to zbiór aktywów…
… nie oczekuje zysków z dywidend, lecz chce szybko zyskać po sprzedaży akcji po wyższej cenie. Teoria rynków efektywnych- traktuje giełdę jak czuły instrument przetwarzania informacji, który szybko reaguje na nowe wiadomości i przystosowuje do nich ceny akcji (np. znając długoterminowe prognozy pogody łatwiej ocenić zyski w przemyśle produkującym lody). Jeśli ceny rzeczywiście odzwierciedlają wysokość dywidend…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz