Ryzyko kredytowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1988
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ryzyko kredytowe - strona 1 Ryzyko kredytowe - strona 2 Ryzyko kredytowe - strona 3

Fragment notatki:

Dokładna tematyka notatki jest następująca: zarządzanie ryzykiem kredytowym, niepewność, interpretacja i czynniki kształtujące, charakter i definicja ryzyka, istota ryzyka jako kategoria ekonomiczna, podejście niemieckie i amerykańskie, podejście dynamiczne, podejście badawcze, związki między stanem ryzyka a niepewnością, gotowość banku komercyjnego do podejmowania ryzyka kredytowego, ryzyko utraty płynności, ryzyko stopy procentowej, ryzyko zmiany wartości składników majątkowych, ryzyko zmiany kursu walutowego, ryzyko finansowania innowacji gospodarczych, ryzyko polityczne, ryzyko kredytowe, dywersyfikacji ryzyka, ubezpieczania się przed ryzykiem, transferu ryzyka, przedsięwzięć organizacyjnych i kadrowych. stan niewypłacalności klienta, ryzyko jawne, pasywne ryzyko, ryzyko straty alba wypłacalności
ryzyko zabezpieczenia, ryzyko zmiany stopy procentowej, ryzyko wartości pieniądza, ryzyko kursu walutowego, ryzyko płynności.

ZARZADZANIE RYZYKIEM KREDYTOWYM
Niepewność - interpretacja i czynniki kształtujące
Niepewność jest nieodłącznym elementem działań i procesów decyzyjnych, chociaż wydaje się ona kategorią stałą, jednolitą, powszechną i nieskomplikowaną to opisanie jej istoty jest dość trudne.
Termin niepewność pochodzi od angielskiego słowa uncertainty, co oznacza brak stanowczego przeświadczenia, że tak było, jest lub będzie. W stosunku do własnego działania - brak przekonania, że określony sposób doprowadzi do celu.
Powyższe rozumienie niepewności ma subiektywny charakter, a w literaturze można spotkać inne podejścia, w których niepewność odnosi się do:
• Kontradyktoryjność pewności. W tym sensie mówi się, że wszystkie sytuacje, o których nie można mówić w kategoriach pewności, są niepewne. Ich niepewność wyraża się w nieznajomości lub braku parametrów opisowych.
• Sytuacji o nieznanym rozkładzie prawdopodobieństwa. Z punktu widzenia statystyki niepewność odnosi się do sytuacji o nieznanym rozkładzie prawdopodobieństwa przyszłych warunków gospodarowania. • Efektów. W tym przypadku często pojęcie niepewności odnosi się do efektów i wyraża, w jakim stopniu zamierzone przedsięwzięcie jest w realizacji wątpliwe - prawdopodobne.
• Niewiedzy. W niektórych ujęciach teorii gier zamiast określenia niepewności używa się słowa niewiedza. Niepewność w tym sensie jest jakąś wartością leżącą w skali wyznaczonej przez krańcową pewność (prawdopodobieństwo równe jedności) i krańcową (prawdopodobieństwo równe zero).
• Zespołu cech. W socjologii niepewność definiuje się jako pewien stan wynikający z tego, że nieokreśloność stała na początku procesu poznania i będzie stać na całej jego drodze. Pojęcie niepewności łączy się z przypadkowością, używa się go w znaczeniu: zawodność, wątpliwość w stosunku do czegoś lub kogoś. Niepewność wynika z rozbieżności między informacją niezbędną do rozwiązania zadania i podjęcia decyzji a informacja posiadaną.
Niepewność dotyczy przyszłego przebiegu zdarzeń. Działalność banków w znacznej części opiera się na przewidywaniu przyszłości. Udzielając pożyczki (kredytu) bank przewiduje, że dłużnik spłaci ją w ustalonym terminie, podobne przewidywanie towarzyszy zakupowi przez bank papieru wartościowego (np. bonu czy obligacji), wystawionego przez jakiegoś emitenta. Lokują swoje środki pieniężne na rachunku depozytowym w innym banku, bank depozytariusz przewiduje, że będzie je mógł wycofać albo w każdej chwili, albo po upływie określonego terminu, w zależności od warunków lokaty itp. Te przewidywania banku mogą nie spra

(…)

… przebiegu zjawisk gospodarczych potwierdzą się w rzeczywistości, czy też nie, i ta niepewność jest przyczyną ryzyka bankowego. Sama jednak niepewność co do przyszłego przebiegu zjawisk nie wystarczy do tego, ażeby ryzyko bankowe wystąpiło w rzeczywistości. Ryzyko bankowe zachodzi tylko wtedy, gdy odmienny od przewidywanego przebieg zjawisk powoduje powstanie zysków lub strat, a więc odbija się bądź…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz