Ryzyko działalności w działalności przedsiębiorstw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ryzyko działalności  w działalności przedsiębiorstw - strona 1 Ryzyko działalności  w działalności przedsiębiorstw - strona 2 Ryzyko działalności  w działalności przedsiębiorstw - strona 3

Fragment notatki:


,,System zarządzania ryzykiem w podmiotach gospodarczych" poddany został swego rodzaju ewolucji, odnoszącej się pierwotnie do przedsię­biorstw przemysłowych i zapoczątkowanej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W miarę wzrostu świadomości wpływu kosztów na ostateczny sukces ekonomiczny firmy, duże przedsiębiorstwa przemysłowe zaczęły interesować się kosztami spowodowanymi zawieranymi w szerokim zakresie umowami ubezpieczeniowymi, które powodowały ,,nadmierne rozdęcie" ich portfeli ubezpieczeń. W efekcie krytycznej analizy takiej sytuacji pojawił się pomysł, by przekazać odpowiedzialność za portfel ubezpieczeń jednej osobie - menedżerowi do spraw ryzyka. Spełniałby on dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, miałby on za zadanie występować w sprawach ubezpieczeń jako wewnątrzzakładowy koordynator. Po drugie, miałby występować na zewnątrz jako osoba kupująca usługi ubezpieczeniowe i jednocześnie wykorzystywać pozycję popytową reprezentowanego przedsiębiorstwa na rynku ubezpieczeń w sposób celowy do negocjowania korzystniejszych warunków zawiera­nych umów ubezpieczeniowych. Seifert określił pracownika spełniającego te funkcje jako insurance managers i zdefiniował cele jego działania jako „...optymalizację budżetu ubezpieczeniowego w odniesieniu do zakresu zabezpieczeń i kosztów". Następny krok ewolucyjny wynikał z refleksji nad tym, czy i jak dalece można byłoby zredukować budżet ubezpieczeniowy przedsiębiorstwa, a tym samym i koszty związane z zakupem usług ubezpieczeniowych. Zaczęto stawiać i szukać rozwiązań takich problemów, jak zapobieganie skutkom ryzyka czy ograniczanie jego przyczyn w wewnętrznych procesach decyzyjnych. Towarzyszyło temu procesowi przeświadczenie, że ,,stawianie czoła" ryzykom i rozpracowywanie ich jest dużo lepsze. niż ponoszenie ich kosztów przez płacenie składek ubezpieczeniowych lub przeznaczanie na ich sfinansowanie bezpośrednio dochodów podmiotów gospodarczych. Zarządzanie ryzykiem stało się funkcją przedsię­biorstw. Bardzo szybko ideę zarządzania ryzykiem jako funkcji przedsiębiorstwa przejęły instytucje finansowe, w tym banki, dla których problem ryzyka ma szczególne znaczenie, jako że są one ..instytucjami zaufania publicznego". W odróżnieniu od większości innych przedsiębiorstw. banki są zobowiązane w znacznie większym stopniu do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i solidności w swych operacjach, ponieważ są one związane z przyjmowaniem i przechowywaniem pienię­dzy innych podmiotów gospodarczych, osób fizycznych oraz jednostek sektora publicznego. Pojęcie i istota ryzyka w działalności gospodarczej i bankowej Szerokie rozpowszechnienie ryzyka w różnych dyscyplinach naukowych, w polityce i w języku potocznym sprawia, że pojęcie to jest różnie definiowane. Rozważania na temat istoty ryzyka w naukowej publicystyce ekonomicznej dają się jednak sprowadzić do dwóch głównych nurtów.

(…)

… standardowe, co wskazuje, ze powinniśmy przyjąć do realizacji przedsięwzięcie A. Potwierdzeniem tego wyboru jest niższy współczynnik zmienności tego przedsięwzięcia, świadczący o stosunkowo niskim ryzyku związanym z jego realizacja.
Dalsza analiza rezultatów obliczeń zamieszczonych w przykładzie 1 może być oparta na upraszczającym założeniu, zgodnie z którym rozkład prawdopodobieństwa — skojarzony z każda…
… się różnego rodzaju klasyfikacje ryzyka. Dla zobrazowania problemu zaprezentujemy kilka przykładowych typologu ryzyka.
Najbardziej ogólny podział ryzyka pozwala wyróżnić:
— ryzyko właściwe, funkcjonujące na zasadach prawa wielkich liczb (np. zniszczenia, pożary, klęski żywiołowe),
— ryzyko subiektywne, związane z niedoskonałością człowieka, subiektywnie oceniającego prawdopodobieństwo wystąpienia określonych…
… do możliwości przyporząd­kowania pojawieniu się pewnych zdarzeń rozkładu prawdopodobieństwa. Jego zdaniem ryzyko następuje wówczas, gdy wynik danego działania lub decyzji może być określony za pomocą jednego z trzech rodzajów prawdopodobieństwa: matematycznego, statystycznego i szacunkowego. Gdy dla określenia wyniku danego działania lub decyzji nie można natomiast użyć żadnego rodzaju prawdopodobieństwa, mamy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz