Rytualizm religijny i polityczny-opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1526
Wyświetleń: 2688
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rytualizm religijny i polityczny-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Rytualizm religijny i polityczny
Rytuał jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Możemy stwierdzić, że rytuał jest przede wszystkim łączony z religią, jak uważa m.in. Emil Durkheim(„rytuał należy do sfery świętości”), ale wyst. też w sferze działań politycznych. Ceremonie i rytuały polityczne charakt. się przeniesieniem wartości z ceremonii religijnych.
Pojęcie rytuału można rozpatrywać jako:
- zespół czynności symbolicznych, jako strony formalnej doniosłych aktów, ceremonii, - a w ujęciu węższym jako forma zabiegów magicznych i praktyk religijnych.
- w Kościele katolickim rytuał odnosi się do księgi liturgicznej dot. wszystkich obrzędów z wyjątkiem mszy
Filozofię charakt. dla rytualizmu można wyrazić za pomocą wyrażeń „lepiej się nie wychylać” i „należy działać bezpiecznie”.
Rytuał pozwala dostrzec porządek idealny, który ma odzwierciedlać świat rzeczywisty. Należy do zachowań symbolicznych, które są ciągłe i powtarzalne, nie ma w nim miejsca na spontaniczność!
Rytuał polityczny odnosi się do zabiegów, które mitologizują władzę, powodując wzrost jej autorytetu poza racjonalne ramy. David J. Kertzer stwierdza wręcz, że „rytuał tworzy polityczną rzeczywistość”.
W przypadku rytuału świeckiego odnosi się on do idei niereligijnych, ale metafizycznych, np. patriotyzm, nacjonalizm. Polityka sięga po rytuał wtedy, gdy podejście racjonalne okazuje się nieskuteczne.
W obliczu procesów globalizacyjnych nast. wzrost znaczenia rytuałów, które mają wzmacniać osłabione globalizacją suwerenność i dotychczasowy model państwa.
NA PODSTAWIE: „Polityka i religia w globalizującym się świecie” Fundamentalizm religijny 04-05-2011


(…)

… odnosi się on do idei niereligijnych, ale metafizycznych, np. patriotyzm, nacjonalizm. Polityka sięga po rytuał wtedy, gdy podejście racjonalne okazuje się nieskuteczne.
W obliczu procesów globalizacyjnych nast. wzrost znaczenia rytuałów, które mają wzmacniać osłabione globalizacją suwerenność i dotychczasowy model państwa.
NA PODSTAWIE: „Polityka i religia w globalizującym się świecie” Fundamentalizm
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz