Dokument ma 4 strony i porusza zagadnienia takie jak:otwarta pozycja walutowa, krótka pozycja walutowa, długa pozycja walutowa, pozycja płynności walutowej, transakcje walutowe, transakcja natychmiastowa, transakcję post-ante, transakcja terminowa forward.
(…)
… otwartą? Dzieli się ich na dwie grupy. Pierwsza to ci co wzięli kredyt na mieszkanie w 2006 roku we frankach szwajcarskich (dla Polaka jest to zobowiązanie) i wiadomo że nie ma mowy o sytuacji, aby miał jeszcze lokatę w banku we frankach i jest to pozycja krótka. Krótka pozycja walutowa - należności są mniejsze od zobowiązań. Polak jest wtedy narażony na ryzyko walutowe, najgorsza jest sytuacja…
…? Bo się boją ryzyka. Zbliża się koniec dnia i bank ma za dużo jednej waluty a za mało drugiej. I odwrotnie, drugi bank ma za dużo drugiej a za mało pierwszej waluty. I się muszą dogadać między sobą, np. jeden bank ma za dużo Euro a drugi za mało, robią razem transakcje i nie są narażeni na ryzyko walutowe. Czym przejawiałoby się ryzyko walutowe? W złej pozycji walutowej. Pozycja walutowa to zestawienie…
…, czyli może być zamknięta lub otwarta długa albo krótka. Zależności są takie same.
Z punktu widzenia ryzyka walutowego najlepiej jest mieć zamknięte pozycje walutowe.
Pozycje w bankach rozwalają transakcję klientów. Ale banki nie odmawiają ich bo mają z tego prowizję. Z punktu widzenia ryzyka nie ma jasnej odpowiedzi jak być lepiej, długim czy krótkim. Wszystko zależy od kursów walutowych, bo jeśli spadają to lepiej…
… pierwsze cyfry nazywamy figurami a dwie ostatnie to pestki lub pipsy. Pestki (pipsy) są ważniejsze bo zmieniają się z sekundy na sekundę. Czasami cały dzień są te same figury a zmieniają się tylko pestki. Funkcje rynku walutowego:
porównywanie cen towarów i usług w różnych krajach, dzięki kursom walutowym możemy ustalić ceny towarów i usług w różnych krajach
ułatwienie handlu międzynarodowego, ustalenie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)