Ruchy wody podziemnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ruchy wody podziemnej-opracowanie - strona 1 Ruchy wody podziemnej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Ruch wody podziemnej, płynięcie wody podziemnej - R. w. p . może mieć zróżnicowany charakter uzależniony od przestrzeni hydrogeologicznej, w której ma miejsce oraz od warunków fizycznych: prędkość, kierunek, wysokość hydrauliczna, ciśnienie, przyspieszenie, pęd, tor. o przepływie mówimy, gdy rozpatrujemy ruch lub jego natężenie w określonym punkcie lub przekroju hydrogeologicznym natężenie przepływu o spływie w sensie obszarowym ... np. w dorzeczu o odpływie gdy chodzi o dłuższy przeciąg czasu: rok, wielolecie w opisie obiegu wód podziemnych lub bilansie wód podziemnych, ale również w określonym przekroju przeciwstawiając go dopływowi. Mówi się też o dopływie do studni, do ujęcia, do kopalni, itd. Przez wypływ rozumie się np. wypływ ze studni samowypływ i różne typy wypływów naturalnych źródłowyciek. Wedle kierunku przepływu rozróżnia się R. w. p. poziomy lub prawie poziomy w strumieniu oraz pionowy: descezyjny (infiltracja, influacja, przesączanie (seepage), ascenzyjny (eksfiltracja, efluencja), ruch ascenzyjno-descenzyjny przesiąkanie, przeciekanie międzypoziomowe (percolation) R. w. p. przeciwstawia się stagnacji wód podziemnych Ruch laminarny - uch płynu (cieczy) z prędkością poniżej prędkości krytycznej, dla określonych warunków zdefiniowanej liczbą Reynoldsa. W ruchu laminarnym, straty hydrauliczne są proporcjonalne do prędkości w potędze jeden. Wody podziemne niemal wyłącznie płyną ruchem laminarnym Ruch turbulentny - Ruch płynu (cieczy) z prędkością powyżej prędkości krytycznej, dla określonych warunków zdefiniowanej liczbą Reynoldsa. W ruchu turbulentnym straty hydrauliczne są proporcjonalne do prędkości w drugiej potędze. Turbulentny ruch wód podziemnych występuje bardzo rzadko - tylko w systemach krasowych i w systemach otwartych szczelin - zwłaszcza w warunkach ruchu sztucznie wymuszonego.
Ruch jednorodny - Ruch w którym prędkość i kierunki przepływu są jednakowe we wszystkich punktach pola ruchu. Z natury swej jest więc to ruch ustalony Ruch niejednorodny -Ruch w którym prędkość i kierunki przepływu zmieniają się w przestrzeni, są funkcją położenia. Ruch nieustalony - Ruch w którym choćby jedna z wielkości go charakteryzujących (prędkość, napór, ciśnienie,...) jest nie tylko funkcją położenia ale także funkcją czasu - zmienia się w czasie.
Ruch ustalony, ruch trwały - Ruch, w którym wielkości ruch charakteryzujące, takie jak prędkość, napór, ciśnienie,.. są funkcją położenia F(x,y,z) a nie zależą od czasu, nie zmieniają się w czasie w żadnym punkcie. Często niepoprawnie jako synonimu używa się nazwy ruch stacjonarny. RÓŻNICE MIĘDZY PRĘDKOŚCIĄ FILTRACJI A PRĘDKOŚCIĄ RZECZYWISTĄ
Prędkość filtracji - natężenie przepływu (wody) płynu podziemnego przypadające na jednostkę pow. przekroju prostopadłego wód podziemnych.


(…)

….
Prędkość rzeczywista - νe = ν/ne - Rzeczywista średnia prędkość przepływu wody prędkość porach. Rzeczywista prędkość przepływu jest większa od prędkości przepływu przez pory.
Ue prędkość makroskopowa przepływu wody podziemnej odniesiona do przekroju przestrzeni porowej liczbowo równa stosunkowi prędkości filtracji do porowatości efektywnej. Wyraża więc rzeczywistą prędkość średnią wody prędkość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz