Podział wód-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział wód-opracowanie - strona 1 Podział wód-opracowanie - strona 2 Podział wód-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

PODZIAŁ WÓD
- wody powierzchniowe
- wody podziemne: woda higroskopowa i błonkowa (związane z siłami molekularnymi adsorpcji cząsteczek wody); woda kapilarna (występuje w strefie aeracji nad zwierciadłem wody gruntowej lub jako woda kapilarna zawieszona),woda wsiąkowa i zawieszona (wystepują w strefie aeracji, jako woda wolna, są to wody warstwowe), wody zaskórne (występują w strefie saturacji, są to wody podziemne bardzo płytko zalegające praktycznie pozbawione strefy aeracji, zwierciadło wody wystepuje kilkanaście lub kilkadziesiąt cm poniżej powierzchni terenu, występują one najcześciej w zagłębieniach terenu, w dolinach rzecznych, w których tworzą się torfowiska. Wahania zwierciadła wód zaskórnych są znaczne i szybko reagują na zmiany i wpływy atmosferyczne. Są często zanieczyszczone organicznie i bakteriologicznie); wody gruntowe (są oddzielone od powierzchni terenu mniej lub bardziej grubą przepuszczalną strefą aeracji, zasilane są bezpośrednio z powierzchni Ziemi przez infiltrację opadu atmosferycznego. Temperatura wód gruntowych wykazuje pewne wahania. Zwierciadło wody jest swobodne, naśladuje w pewnym przybliżeniu kształt powierzchni terenu); wody wgłębne (wody podziemne występujące w warstwach wodonośnych, pokrytych utworami nieprzepuszczalnymi. Zasilanie odbywa się w skutek infiltracji opadów atmosferycznych na wychodniach warstw wodonośnych lub pośrednio przez szczeliny uskokowe albo okna hydrogeologiczne, zwierciadło wód wgłębnych jest najczęściej napięte - oznacza to, że jego położenie i kształt są wymuszone przez spąg wyżej leżącej warstwy nieprzepuszczalnej.); wody głębinowe (zaliczamy takie, które znajdują się głęboko od powierzchnią ziemi, izolowane są od niej całkowicie wieloma kompleksami utworów nieprzepuszczalnych. Wody te nie biorą udziału w krążeniu wód, nie są zasilane ani odnawialne i znajdują się w stagnacji. Są na ogół silnie mineralizowane.) ; wody szczelinowe (nazywamy wode podziemną, zwartą i krążącą w szczelinach skał głownie osadowych, pochodzenia chemicznego lub organicznego, ruch wody w szczelinach jest szybszy niż w skałach porowatych, bardzo często przechodzi w ruch burzliwy); wody krasowe (wystepują w skałach podlegającym procesom krasowym, a więc w wapieniach, dolomitach dolomitach i
gipsach. Wody krasowe zasilane są szczelinami, a często również przez potoki i rzeki. W układzie krążenia wód krasowych wyróżnić można ruch pionowy i poziomy, ze względu na dużą zmienność wydajnośći wody oraz stopień zanieczyszczenia wody krasowe i szczelinowe często nie nadają się do zaopatrzenia ludności w wode pitną i gospodarczą.)
wody zaskórne i wgłębne
• Wody zaskórne. (przypowierzchniowe) pojawiają się tuż pod powierzchnią terenu. Ich zwierciadło jest swobodne występuje w obrębie strefy glebowej, na głębokości do 1m. Pojawiają się w obszarach równinnych i zagłębiach morfologicznych (dna dolin rzecznych). Przyczyną ich powstawania jest płytkość podłoża warstwy wodonośnej i jej mała miąższość sprawiająca, że strefa nasycenia gromadząca wody z bezpośredniej infiltracji opadów atmosferycznych lub z napływu z sąsiednich terenów, dochodzi pod powierzchnie terenu. Wody cechują ujemne wartości: podatność na zanieczyszczenia z powierzchnie terenu, z opadów atmosferycznych, zanieczyszczenia drobnoustrojami i substancjami strefy glebowej, silny związek ich temperatury z dobowymi temp. powietrza.

(…)

… pomiaru z pomocą piezometru. Wymiar: HS = p/r´g = [L]. Jednostki: m
SIATKA HYDRODYNAMICZNA - siatkę możemy interpretować: 1)linie prądów ψ(x,y) - są to takie linie do których wektory prędkości (chodzi tu o prędkość filtracji a nie o prędkość rzeczywistą) w dowolnym punkcie będą styczne, a ruchu ustalonym linie te pokryją się z torami cząsteczek wody; 2)linie jednakowego potencjału (ekwipotencjalna) - to linia do której normalna, a stanowiąca zarazem styczną do linii prądu, wykazuje kierunek prądu, którego prędkość jest odwrotnie proporcjonalna względem odcinka tej normalnej, zawartego między sąsiednimi liniami ekwipotencjalnymi, czyli liniami jednakowego potencjału Ǿ(x,y)=const charakteryzuje się tym, że zwierciadło wody w rurkach piezometrycznych umieszczonych na tej samej linii. Właściwości siatki hydrodynamicznej: 1)siatka hydrodynamiczna jest ortonormalna; 2) Jeżeli różnica wartości funkcji Ǿ i ψ dwóch sąsiednich linii siatki są liczbowo jednakowe, czyli dǾ=dψ to siatka przepływu jest nie tylko ortonormalna ale i kwadratowa; 3) wektor prędkości filtracji skierowany jest w strone wzrostu potencjału prędkości tj w strone zmniejszającej się wysokości hydrologicznej; 4)siatka hydrodynamiczna przepływu…
… do warstwy wodonośnej, a równocześnie stwarzająca warunki do samooczyszczania się wód infiltracyjnych. Wody gruntowe występują w sypkich utworach tarasów rzecznych stożków napływowych form polodowcowych (fluwioglacjalnych) i w piaskach wydmowych. Ich źródłem zasilania jest infiltracja opadów atmosf. na całym obszarze warstwy wodonośnej. Innym źródłem jest napływ wód podziemnych z terenów sąsiednich. Skład…
…, jak studnie, wykopy, szyby itp. lub specjalne studzienki obserwacyjne- piezometry (urządzenie, w hydrogeologii najczęściej mołośrednicowy otwór, służšce do pomiaru wysokości ciśnienia piezometrycznego w określonym punkcie warstwy wodonośnej (a tym samym naporu). Pomiar polega bšdź na pomiarze ciśnienia - p i przeliczeniu go na wysokość ciśnienia - p/g jako składowej naporu, bšdź na bezpośrednim pomiarze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz