Rozwój i polityka energetyczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwój i polityka energetyczna - strona 1 Rozwój i polityka energetyczna - strona 2

Fragment notatki:

Występują ścisłe zależności pomiędzy rozwojem ekonomicznym a zużyciem energii. W procesach produkcyjnych zużywa się duże ilości energii. Ponad połowa państw uprzemysłowionych produkuje obecnie mniej niż 50% energii zużywanej z własnych surowców. Kryzys energetyczny w latach 1973-74 wywołał poważne zakłócenia w stosunkach m-wych. Często oskarżano się o wykorzystywanie koniunktury i podbijanie cen ropy naftowej (bezposrednio po podwyżce cen ropy nastąpił kryzys gospodarczy; poziągnęło to za sobą mniejszy import surowców mineralnych i rolnych, pogarszając sytuację krajów je eksportujących). Wzrost cen ropy spowodowało też wzrost cen artykułów przemysłowych i zubożenie państw Trzeciego Swiata (około 1/5 państw istniejących stało się tzw. Czwartym Światem).
Długofalową politykę energetyczną w przyszłosci będą kształtowały:
uświadomienie społeczeństwu, że wzrost wydobycia paliw kopalnych doprowadzi do ich wyczerpania i w konsekwencji do wzrostu cen energii
zmiany sytuacji politycznej i ekonomicznej krajów wydobywających ropę mogą wpłynąc na stosunki z krajami imporującymi
pojawienie się nowych technologii w energetyce (póki co jest to bardzo drogie) Geopolityczne znaczenie regionu Morza Kaspijskiego - Morze otacza 5 państw (Rosja, Iran, Kazachstan, Turkenistan, Azerbejdżan; położone troche dalej Armenia, Gruzja, Uzbekistan, Tadżykistan i kirgistan sa również uzależnione od sytuacji w tym regionie). Kraje te, korzystając ze wspólnej bazy surowców tworzą region kaspijski. Podstawą gospodarki większości państw jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Na gospodarkę ma też wpływ sytuacja polityczno-społeczna w tych państwach: walczące ze sobą grupy etniczne i sprzeciw Rosji wobec ewentualnego zbliżenia z Zachodem (w tym rejonie inwestują zachodnie firmy zajmujące się wydobyciem ropy- Mobil, Chevron itp.). problemem jest słabo rozwinieta infrastruktura techniczna- głownie zorientowana na Moskwę. Pierwszy wielki kontrakt z Kazachstanem podpisał w 1993 roku Tengis-Chevroil; drugi pod względem wielkości kontrakt podpisał Azerbejdżan z Azeri International Oil Company (AIOC). Planowana jest budowa rurociągu wschód-zachód (z pominięciem Rosji) ale napotyka to duże problemy, głównie natury politycznej (rurociąg Baku-Ceyhan oddano do użytku w 2006 roku).
GLOBALNE PROBLEMY Z WODĄ
97% światowych zasobów wodnych to wody morskie; pozostałe 3% to woda słodka (ale ¾ to lodowce i pokrywa lodowa). Większość pozostałej ilości to wody gruntowe (woda słodka na powierzchni Ziemi to zaledwie 0,33% całej wody słodkiej; w atmosferze znajduje sie 0,035% wody słodkiej.
Dzienne zapotrzebowanie człowieka na wode wynosi 2,5l. Dużą ilość wody zużywają „procesy bytowe:- higiena osobista itp. Duże ilości wody pochłaniają procesy przemysłowe (przeciętna fabryka zużywa 45-70 litrów wody dziennie na jednego robotnika, niezależnie od procesów technologicznych). Woda jest wykorzystywana w hydroenergrtyce (w Peru z takich źródeł pochodzi 68% energii; w Norwegii 99,8%). Potrzeby zwiazane z woda ma też świat zwierząt: wyprodukowanie 1kg suchej pszenicy potrzeba 450l wody; a 1litra mleka-3,7 litra.


(…)

…. Łatwiej wykorzystać wodę z lodowców na Grenlandii i Antarktydzie.
Problemy z zaopatrzeniem w wodę ma np Izrael- większość otzrymują z deszczówki i jeziora Genezaret. Według niektórych następna wojna na Bliskim wschodzie może być właśnie o wodę. (obszerny fragment o tym dlaczego Żydzi maja wodę a inni nie....). Tama na Eufracie budowana przez Turcję może też pozbawić żródeł wody Syrię, dlatego Syria…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz