Rozbrat z prawdą i obiektywizm-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 385
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Rozbrat z prawdą i obiektywizm-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Nauka ma być obiektywna, ma poszukiwać prawdy.
Rozbrat z prawdą - Antoni Krauze Rozstanie z prawdą jest rozbratem ze wszelką możliwością przekazu. Istnieje zadanie, dyspozycyjność. Dla dziennikarza, który kłamie, świat i ludzie są narzędziem, a nie podmiotem. I stąd zasady etyczne zasady publikacji mają za fundament przekaz prawdy - i na tym polega obiektywizm. Prawda jest jedna, nie ma kilku prawd. Obiektywizm jest trudny, bo dziennikarz zbiera informacje z różnych źródeł. Ważne jest, aby zobaczyć różne punkty widzenia. Dziennikarz rzetelnie powinien przedstawić odmienne punkty widzenia. Zasada rzetelności dziennikarskiej - rzetelność przekazu. Obiektywizm wymaga:
Trzymania się faktów
Zbierania informacji z wielu źródeł
Takiej interpretacji, która pozwala zrozumieć punkt widzenia piszącego lub mówiącego (TO TRZEBA WIEDZIEĆ)
Czy jestem obiektywny ? Czy to co mówię i piszę, stanowi wynik moich własnych, samodzielnych przemyśleń ? Czy podzieliłem się moimi przemyśleniami w celu konfrontacji rzeczywistości z innymi ludźmi ? Czy biorę ich opinię pod uwagę ? Czy jestem pewien swego stanowiska i mogę j komunikować, nie naruszając prawdy swego sumienia ? Czy zdaję sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może nieść dana informacja czy publikacja ?
Prawda powinna rzutować na zbieranie materiałów i sposób przekazu. Musi być też zaakcentowany gatunek przekazu. W informacji dziennikarz nie musi przedstawiać swojego stanowiska. Informacje oddzielić od opinii czy interpretacji. Wiarygodność, czyli autentyczność przekazu, jest ważniejsza od formy przekazu. Błędy należy sprostować w odpowiednim miejscu i najkrótszym terminie. Jeśli problem jest trudny, musi być mocno udokumentowany źródłowo. Prawo prasowe nie pozwala na ujawnienie informatora. Opracowanie i montaż materiałów nie mogą zniekształcać informacji. Dla dziennikarza chrześcijańskiego prawda nie jest ideą ani filozofią, jest osobą. A zasady etyczne stanowią szczególny problem odpowiedzialności sumienia.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz