Równowaga bilansu płatniczego, kurs walutowy, kapitał - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Równowaga bilansu płatniczego, kurs walutowy, kapitał - wykład - strona 1 Równowaga bilansu płatniczego, kurs walutowy, kapitał - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Równowaga bilansu płatniczego
Istota bilansu płatniczego dotyczy pojęcia nadwyżki, deficytu. Nie ma jednak jednoznacznych interpretacji ekonomicznej tych pojęć. Najczęściej wyjaśnienie tych pojęć odwołuje się do wyróżnienia dwóch rodzajów transakcji ekonomicznych, autonomicznych transakcji przez które rozumie się transakcje podejmowane z ekonomicznych powodów bez uwzględnienia ich wpływu na stan bilansu płatniczego (do takich transakcji można zaliczyć np. import czy eksport samochodów przez pośrednika amerykańskiego)
Drugi rodzaj transakcji wyrównawcze to transakcje objęte w odpowiedzi na transakcje ekonomiczne a ich przesłanką jest odpowiednie uzupełnienie (skorygowanie) stanu bilansu płatniczego.
Za nadwyżkę w bilansie płatniczym uważa się sytuację gdy strona kredytowa transakcji ekonomicznych czyli przychodzi z nich przewyższają ich stronę debetową czyli płatności ekonomicznych. Wówczas nadwyżka kredytowa transakcji autonomicznych jest niwelowana przez ujemne saldo transakcji wyrównawczych.
Deficyt bilansu płatniczego zachodzi wtedy gdy płatności z tytułu transakcji autonomicznych przewyższają dochody z nich. Niedobór musi być wyeliminowany przez nadwyżkę transakcji wyrównawczych.
Zależność między bilansem płatniczym a kursem walutowym.
Zmiana kursu walutowego powoduje zmiany popytu z zagranicy na dobra wytwarzane w danej gospodarce, a także zmiany jej popytu na dobra produkowane za granicą. Dzieje się tak wskutek względnych zmian cen, po przeliczeniu z jednej waluty na drugą. Takie względne zmiany cen wynikłe ze zmiany kursu walutowego prowadzą więc do zmian popytu na towary i usługi tym samym zmiana kursu walutowego zwłaszcza jeśli jest dość znaczna może powodować istotne zmiany w poziomie obrotów handlowych, ich kierunkach geograficznych i strukturze rzeczowej. Jeśli wymiana z zagranicą jest ważnym obszarem życia gospodarczego to zmiana kursu walutowego może wywołać poważne zmiany poziomu i kierunku aktywności gospodarczej poziomu zatrudnienia w poszczególnych gałęziach gospodarki. Dlatego władze danego państwa, które uznają, że automatyczna zmiana kursu walutowego może prowadzić do negatywnych skutków dla gospodarki często podejmują interwencję na rynku walutowym. Polega ona na interwencyjnych zakupach lub interwencyjnej sprzedaży obcych walut na rynku walutowym w celu zbliżenia kursu walutowego do poziomu zgodnego z preferencjami polityki gospodarczej państwa. Zatem operacje wyrównawcze są instrumentem przeciwdziałającym niepożądanym zmianom kursu walutowego, które prowadziłyby do ujemnych zdaniem rządu skutków dla gospodarki mimo, że zmiany te samoistnie równoważyłyby bilans płatniczy. Do zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania niezbędne są pewne zasoby rezerw finansowych państwa we własnej walucie i w walutach obcych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz