Równanie fali elektromagnetycznej, długość fali, częstotliwość-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 539
Wyświetleń: 1862
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Równanie fali elektromagnetycznej, długość fali, częstotliwość-opracowanie - strona 1 Równanie fali elektromagnetycznej, długość fali, częstotliwość-opracowanie - strona 2 Równanie fali elektromagnetycznej, długość fali, częstotliwość-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Równanie fali elektromagnetycznej, długość fali, częstotliwość.
Równania Maxwella pola elektromagnetycznego dla ośrodka jednorodnego, izotropowego, nieprzewodzącego i pozbawionego źródeł pola elektr. i magnet.:
Wielkością charakteryzującą fale jest częstotliwość, czyli liczba pełnych zmian pola magnetycznego i elektrycznego w ciągu jednej sekundy, wyrażona w hercach. Drugą wielkością jest długość fali, czyli odległość między sąsiednimi punktami, w których pole magnetyczne i elektryczne jest takie samo (patrz rysunek). Wielkości te zależą od siebie. Czym większa jest częstotliwość to długość fali jest mniejsza (oto wzór l=c/n , gdzie l długość fali, c prędkość fali, a n częstotliwość). Częstotliwość dla danej fali jest stała i niezależna od ośrodka. Natomiast długość fali zmienia się, bo prędkość fali zależy od rodzaju ośrodka. Wszystkie długości fali podane tutaj, odnoszą się do próżni. Ilość energii niesionej przez światło jest odbierana przez oko jako natężenie światła, a częstotliwość promieniowania jako barwa. 2.      Transmitancja, gęstość optyczna i współczynnik absorpcji ośrodka.
Transmitancja - przepuszczalność- określa jaką część promieniowania została przepuszczona przez substancję. TRANSMITANCJA ZALEŻY OD GRUBOŚCI PRÓBKI!
Gęstość optyczna - Gęstość optyczna dla materiałów przezroczystych to wielkość fizyczna równa logarytmowi dziesiętnemu stosunku intensywności światła padającego na badany materiał (Ip) do intensywności światła po przejściu tego materiału (Ik), zwana inaczej absorbancją lub ekstyncją: Gęstość optyczna dla materiałów nieprzezroczystych to wielkość fizyczna równa logarytmowi dziesiętnemu stosunku intensywności światła odbitego do intensywności światła padającego na badany materiał.
Współczynnik absorbcji promieniowania k- NIE ZALEŻY od grubości próbki. Zależy od właściwości środowiska i zaabsorbowanej fali. (k=const)
3.      Współczynnik załamania i dyspersja ośrodka oraz ich pomiar.
Współczynnik załamania - wielkość charakteryzująca zjawisko załamania fali elektromagnetycznej, występująca w prawie Snelliusa. Współczynnik załamania pozwala określić kierunek biegu promieni załamanych. Współczynnik zależy od materiałów, a dla danych materiałów także od długości fali. Wyróżnia się:
bezwzględny współczynnik załamania - równy stosunkowi prędkości światła w próżni do prędkości fazowej fali w danym ośrodku;
względny współczynnik załamania - równy ilorazowi bezwzględnych współczynników załamania dwóch ośrodków.


(…)

… kątowa.
Kątowa zdolność rozdzielcza układu optycznego oka:
18.       Funkcja przenoszenia w układach koherentnych i niekoherentnych.
Miarą kontrastu jest współczynnik γ , gdzie I max i Imin - natężenie światła w najjaśniejszych i najciemniejszych miejscach przedmiotu. Współczynnik przenoszenia kontrastu przez układ optyczny można określić jako H= .
Współczynnik H zależy od częstości przestrzennych ωx,ωy…
… tu nie tylko o spójność czasową, lecz także o spójność przestrzenną, czyli występowanie stałej różnicy faz w całym przekroju wiązki oświetlającej przedmiot na wejściu układu optycznego. Dla uproszczenia mówi się o koherentnych i niekoherentnych układach optycznych. Różnica między tymi układami ujawnia się wyraźnie w ich zdolności rozdzielczej. Jeśli różnica faz jest równa 90 stopni, to rozkład…
…:
                                                                        
Wtedy w rezonatorze powstanie fala stojąca, a jej częstotliwość jest jedną z nieskończenie wielu częstotliwości rezonansowych rezonatora odpowiadającym różnym wartościom m. Otrzymuje się wtedy podłużne (poosiowe) rodzaje drgań rezonansowych zwanymi modami podłużnymi lub poosiowymi rezonatora.
24.       Związek pomiędzy monochromatycznością i koherencją czasową światła
Spójność czasowa - określa zdolność…
… wklęsła dla n2>n1 lub wypukła n1>n2).
7.      Soczewka gruba, układ soczewek, płaszczyzny główne, moc optyczna.
8.      Aberracje układów optycznych.
Aberracje układów optycznych, wady układów optycznych, niedoskonałości układów optycznych, powodujące zniekształcenia, zabarwienia lub nieostrość obrazów.
Występują aberracje chromatyczne oraz aberracje geometryczne zależne od kształtu, materiału…
… wynosi 42 dioptrie. Film łzowy odżywia i utlenia rogówkę, wygładza jej powierzchnię, nawilża ją i zawiera bakteriobójczy lizozym. Kształt rogówki jest asferyczny co powoduje znaczne korygowanie aberracji sferycznej oka.
Soczewka zawieszona między tęczówką a ciałem szklistym na obwódce rzęskowej. Składa się z torebki, kory i jądra, ma dwie wypukłe powierzchnie - przednią i tylną.
Soczewka oczna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz