ROUSSEAU

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1736
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ROUSSEAU - strona 1

Fragment notatki:

ROUSSEAU
Tworzył w okresie oświecenia. Urodził się w Genewie, samouk, miał ciężki charakter. Zmienił wyznanie, znalazł schronienie w przytułku katolickim. Był lokajem u pewnej damy, oskarżyła go o kradzież wstążki, by uniknąć odpowiedzialności zrzuca winę na pokojówkę. Tłumaczył, że nie kierowała nim zła intencja, tylko sympatia (bo zrzucił ja na osobą o której myślał). Związał się z pijaczką, niepiśmienną. Nauczył ją czytać, ale nie pisać. Ona i jej matka wykorzystywały go, on nie był jej wierny. Gdy miał 38 lat zrobił karierę. Wygrał konkurs akademii, uważał że rozwój nauki i sztuki prowadzi do degeneracji obyczajów.
Uważał, że jest straszna niesprawiedliwość. Uważał, że w stanie natury żyliśmy w oderwaniu od siebie, nie znaliśmy mowy, uczuć. Byliśmy szczęśliwi. Więc co nas skłoniło, że stworzyliśmy państwo ? Klęski żywiołowe sprawiły, że zaczęliśmy się łączyć. 1-wszą społecznością była rodzina - to początek nieszczęść, bo pojawiły się uczucia, miłość, nienawiść. 2-gą był osiadły tryb życia, zaczęliśmy się uczyć metalurgii, uprawiać ziemię, nabyliśmy własność. Ten który pierwszy ogrodził swój teren i znalazł naiwnych, którzy mu uwierzyli w to, był założycielem społeczności.
Byli posiadacze i Ci którzy posiadali. Ci drudzy utworzyli państwo, chcieli by ktoś ich bronił. Zdobyli oni władzę nad tymi 1-wszymi. Podział na bogatych i biednych, rządzonych i rządzących, panów i niewolników.
Jak wyjść z tej sytuacji ? Koncepcja umowy społecznej, jest to pewien ideał. Zawieramy ją i na mocy tej umowy sprawiedliwie podzielimy relacje między ludźmi. Wg niego to umowa wszystkich ze wszystkimi, każdy z nas przekazuje swoją całą wolę i całą moc pod naczelne kierownictwo woli powszechnej i my wszyscy pospołu jako ciało polityczne przyjmujemy każdego jako niepodzielną część całości.
Co to jest wola powszechna ? Wg niego jest ona niezbywalna, niepodzielna, suwerenem jej jest lud; nie jest to wola większości; jest to stanowisko, które wypracowuje lud przy pewnych założeniach (lud musi być dostatecznie poinformowany i wcześniej nie może się komunikować). Konsekwencją tego społeczeństwa są zakazane wszelkie partie polityczne, związki zawodowe. Jest to państwo totalitarne. Postuluje on, że powinna być swoboda organizowania się społeczeństwa np. w związki, dobrze by było ich dużo albo małe a liczne.
Nie dochodzi do podziału władzy, wykonuje się tylko zadania zlecone przez lud.
Ideałem by było, że WSZYSCY stanowią prawo (spotykają się razem i stanowią) i je stosują. Lecz tego się nie da zastosować w praktyce.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz