Przedstaw role jonów wapnia w skurczu mięśni szkieletowych i gładkich
Ca2+ odgrywa główna role w regulacji skurczu miesni. Istnieja dwa główne mechanizmy skurczu miesni: oparty na aktynie i oparty na miozynie.
Układ kurczliwy miesnia szkieletowego pozostaje zahamowany w spoczynku miesnia, a jego rozhamowanie powoduje aktywacje skurczu. Stezenie Ca2+ w sarkoplazmie (cytoplazmie) miesnia wynosi w spoczynku 10-7 - 10-8 mol/l.
Wapn jest magazynowany w siateczce sarkoplazmatycznej, sieci drobnych błoniastych pecherzyków, przez aktywny układ transportujacy wspomagany przez wiazace Ca2+ białko, kalsekwestyryne. Komórka miesniowa jest otoczona pobudliwa błona, która ma poprzeczne kanaliki (T), pozostajace w scisłej łacznosci z siateczka sarkoplazmatyczna.
Gdy błona komórkowa zostaje pobudzona, Ca2+ jest gwałtownie uwalniany z siateczki do sarkoplazmy. Stezenie Ca2+ w sarkoplazmie gwałtownie rosnie do 10-5 mol/l. Zachodzi wówczas szereg zmian we włóknach miesnia rozpoczynających cykl skurczu.
Rozkurcz zachodzi gdy stezenie Ca2+ w sarkoplazmie spada ponizej 10-7 mol/l na skutek ponownego wyłapywania go przez energozalezna pompe Ca2+ siateczki sarkoplazmatycznej. W ten sposób Ca2+kontroluje (reguluje) skurcz miesnia.
Miesnie gładkie maja strukture molekularna podobna do miesni poprzecznie prazkowanych, jednakze ich sarkom ery nie sa uporzadkowane w sposób tworzacy poprzeczne prazki. Jednakze, podobnie jak w miesniach poprzecznie prazkowanych, ich skurcz jest regulowany przez Ca2+. Rozkurcz miesnia gładkiego zachodzi, gdy stezenie Ca2+ w sarkoplazmie spada ponizej 10-7mol/l.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)