To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ROLA WERSALU W ROZWOJU URBANISTYKI XVII-XVIII
Wersal -ogromna rezydencja zbudowana przez Ludwika XIV na miejscu pałacyku mysliwskiego Ludwika XIII ,budowana od 1664. W kompozycji przestrzennej przejawiają sie zasady klasycznej urbanistyki francuskiej spotykanej w Paryżu ,za sprawą tych samych architektów i ogrodników jak :LE Vau ,Jules Hardouin -Monsart ,Le Notre Plan cechuje upodobanie do regularności ,tworzenia długich skrzyżowanych lub zbiegających sie koncentrycznie osi,formowana ciagów urozmaiconych wnętrz otoczonych budynkami albo zielenią,szerokie stosowanie wody (kanałów , fontann ,basenow )
Krztałtujący park łatwiej można było zastosowac nowe rozwiązania niż operując budynkami ,ale rozwiazanie zastosowane w Wersalu pobudzały wyobraźnie tworców działajacych w Paryżu.Po przeniesieniu stolicy do Wersalu(1682) wtedy to ministerstwa i arystokracje ulokowano przy głównych arteriach zbiegajacych sie na Placu Broni. Miejsce dla pozostałej ludnosści wytyczono na północ od wachlarza 3 alei z kwadratowym rynkiem o skośnych narożach. Za czasow Ludwika XV zaprojektowano nową dzielnice usytuowaną na południe od najkrotszej z 3 alei prowadzacych do Wersalu = otrzymałao plan regularny ,wzniesiono katedre ,co podniosło jej prestiż .
Tereny miedzy Wersalem a Paryżem =miasto -las zamieszkane przez uprzywilejowane klasy społeczne powstałe spontanicznie.
Le Notre w Wersąlu podporzadkował wiele różnorodnych elementów jednej zasadniczej koncepcji opierając sie na znajomosci zasad optyki stworzył koncepcje niekonczących sie perspektyw , co stanie sie ideałem epoki absolutyzmu .Idealne dązenia epoki wyrazone w sztuce ogrodowej sprzyjały przenoszeniu obciążonych zasad szczegolnie do kompozycji urbanistycznej .
Wpływ kompozycji ogrodowych w XVIII w jest widoczny w sposobie kształtowania mniejszych zespołów architektonicznych . Za wzor najczęsciej słuzyły poszczegolne elementy wielkich kompozycji ogrodowych .Adaptacja doswiadczen ogrodowych dotyczyła rowniez rozwiazan funkcjonalych .Wielka sieć przesiek alei i placów łączących Wersal z innymi rezydencjami to system drog przeznaczonych w dużej mierze na potrzeby ruchu kołowego .Wyprobowana zasada gwiazdzistego planu jako węzła komunikacyjnego mogła zostac przejeta do kompozycji urbanistycznych .Wzor komunikacji kołowej i pieszej sa bodźcem do rozwiazania planow i arterri komunikacyjnych za pomoca elemenrtow ogrodowych .
J.H Monsart budując plac des VICTOIRES oparł sie na zasadzie kolumnady ,wykonanej wczesniej w parku Wersalskim . Rowniez inne place jak np :Paryski du Trone ukształtowały jedynie ze szpalerów drzew ,czy plac krolewski w Lyonie (zielen zamykała dwie jego pierzeje i podporządkowała układ trzeciej pierzei) wywodząsie z kompozycji ogrodowych
(…)
… :miejsce przecięcia osi planu miasta :centrum perspektywy planu Plac Siguorii we Florencji
-liczne usytuowania rzeźb stanowiących ozdobe placu -w średniowieczu symbole :
*lwy(1319)-niezależność komuny miejskiej * Judyta Donatella (1494)- wygnanie Medyceuczy *Dawid przy wejściu do pałacu
*Perseusz pod arkadą loggi *Neptun w fontannie Plac św Marka w Wenecji
-regularne zarysy i wielkie rozmiary placu -przy wejściu na plac można zobaczyć dwie kolumny (z rzeźbami św.Teodory i Lwa sw.Marka ) stają sie jakby bramą *z tradycji rzymskiej rzeźby na kolumnach miały większe znaczenie * widocznie z dala symbolizowały łąd i porządek (umiejscowienie między Pałacem Dorów a Dzwonnicą )
*symboliczne wykorzystanie spoliów w elewacjach Plac na Kapitolu w Rzymie -dążąc do uzyskania regularności Michał Anioł utworzył trzy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)