Rola mediów w społeczeństwie informacyjnym i demokratycznym-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1358
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola  mediów w społeczeństwie informacyjnym i demokratycznym-opracowanie - strona 1 Rola  mediów w społeczeństwie informacyjnym i demokratycznym-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Rola mediów w społeczeństwie informacyjnym i demokratycznym 1. Pojęcie społeczeństwa informacyjnego (3)
Termin „społeczeństwo informacyjne” zrodził się w Japonii. Po raz pierwszy został użyty przez Tadao Umesamo w artykule o ewolucyjnej teorii społeczeństwa opartego na „przemysłach informacyjnych”. Japończycy rozumieli, że chodzi tu o coś znacznie ważniejszego niż powszechność technologii komputerowych. Według Manuela Castells'a rozwój technologiczny środków informacji i komunikacji tworzy podłoże dla gruntownej zmiany warunków i stylu życia społecznego.
Każdy nowy technologiczny wynalazek zwiększa potrzebę sterowania, czyli wzmacnia konieczność postępu w dziedzinie przetwarzania informacji i komunikowania. Cechą charakterystyczną jest wykładniczy wzrost produkcji i przepływu informacji wszelkiego rodzaju. Wiedza teoretyczna oraz działalność informacyjna naukowo badawcza staje się siłą wytwórczą i źródłem bogactwa narodów. Daniel Bell uznał, że „społeczeństwo informacyjne” cechuje: dominacja sektora usług i nowych sektorów (finanse, ubezpieczenia oraz edukacja, zdrowie, nauka); dominacja specjalistów i naukowców w strukturze zawodowej; centralne znaczenie wiedzy teoretycznej jako źródła innowacji; wprowadzenie społecznej kontroli rozwoju techniki; tworzenie „technologii intelektualnych” jako podstawy podejmowania decyzji politycznych i społecznych.
Termin „społeczeństwo informacyjne” jest szeroki i wieloznaczny, ale w dzisiejszym społeczeństwie można zauważyć, że informacji jest dostatek, a nawet nadmiar. Jednak sama informacja miałaby mniejsze znaczenie, gdyby nie telekomunikacja i media.
2. Podstawowe funkcje mediów (4)
Podstawową funkcją mediów jest funkcja informacyjna. Media dostarczają informacji o aktualnych wydarzeniach i sytuacji w społeczeństwie, kraju i na świecie. Dostęp do informacji jest zapewniony konstytucyjnie. Natomiast sama informacja powinna być prawdziwa, pełna, zachowująca sprawiedliwość i miłość.
Funkcją powiązaną z informacyjną jest edukacyjna - media wyjaśniają, interpretują oraz komentują znaczenie i sens wydarzeń i informacji, popierają ustalone normy i autorytety, socjalizują, koordynują działania społeczne, wyrażają dominującą kulturę oraz subkultury, wytwarzają i utrzymują wspólnoty i wartości. To w aspekcie edukacji społecznej i kulturowej, gdyż w mediach pojawiają się też programy edukacyjne sensu stricto - popularnonaukowe, dokumentalne.
Media dostarczają rozrywki i zabawy. Filmy, seriale, programy rozrywkowe pozwalają odprężyć się i zrelaksować, zapomnieć na chwilę o codziennych problemach. Dzięki funkcji rozrywkowej media wpływają na redukcję napięcia społecznego i pozwalają społeczeństwu uniknąć rozpadu. Rozrywka jest też częścią transmisji kultury.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz