Rola i funkcje tańca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 875
Wyświetleń: 6825
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola i funkcje tańca - strona 1 Rola i funkcje tańca - strona 2

Fragment notatki:

Rola i funkcje tańca Taniec towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów. Znany jest we wszystkich społecznościach i kulturach. Jest formą sztuki i kulturowej działalności człowieka. Na świecie jest rozumiany na wiele sposobów. Przede wszystkim określany jest jako zespół zjawisk ruchowych będących transformacją ruchów naturalnych, powstający pod wpływem bodźców emocjonalnych, zazwyczaj skoordynowany z muzyką. Inne definicje głoszą, że taniec to również:
forma elementów ruchowych nosząca określoną nazwę (na przykład walc)
przejaw kultury związany z określonym środowiskiem i określoną funkcją (taniec towarzyski, taniec ludowy) utwór muzyczny skomponowany zasadniczo (lub choćby tylko formalnie) w celu wykonania tańca poruszanie się w rytm muzyki, zazwyczaj parami lub w grupie, albo w pojedynkę.
Taniec to jeden ze sposobów przeżywania i przekazywania emocji. Jest wyrazem fizycznego i duchowego wyżycia, sposobem zabawy i odprężenia. Różnorodność jego roli i funkcji przekształcała się w zależności od przemian zachodzących w społeczeństwie jak i kulturze. W dawnych czasach taniec umożliwiał ludziom przetrwać oraz uczył ich wspólnego działania i przeżywania różnych zdarzeń. Umacniał także poczucie wspólnoty. Stanowił element obrzędów, obyczajów czy też ceremonii. Niekiedy przyjmował funkcję rytualną i magiczną. Może on być środkiem grupowej psychoterapii, powodującym rozładowanie napięć. Taniec posiadał i wciąż posiada walory rekreacyjne, jest popularną i powszechną formą zabawy i rozrywki oraz formą czynnego wypoczynku. Współcześnie w wymienia się szereg różnych funkcji tańca, które można podzielić na następujące grupy:
a)  funkcja tańca w wychowaniu dzieci i młodzieży;
b) rola tańca w rozwoju psychofizycznym człowieka;
c) społeczna funkcja tańca.
Wykorzystanie tańca w pracy  z dziećmi  daje duże możliwości w kierowaniu rozwojem ich osobowości, postaw wychowawczych. Różnorodność form tanecznych umożliwia wprowadzenie tańca na każdym etapie kształcenia. Zabawowa forma działalności tanecznej sprzyja odprężeniu psychicznemu, zmniejsza napięcia i likwiduje źródła frustracji. Dzieci wyzbywają się kompleksów, zahamowań, otwierają się na świat, są spontaniczne i bardzo często odnajdują swoje miejsce w grupie rówieśniczej. Obecność podkładu muzycznego niweluje skutki fizycznego zmęczenia.
Taniec ma również wielkie znaczenie w rozwoju psychofizycznym człowieka. Wprowadza w dobry nastrój i samopoczucie, uspokaja, co uwalnia nas od stresu, sprzyja utrzymywaniu i odzyskiwaniu zdrowia. Człowiek tańcząc stwarza lepsze warunki do czynnego wypoczynku, wspomaga ogólny rozwój, głównie układ ruchowy, krążenia, przemiany materii, oddychania, itp.,

(…)

…, uspokaja, co uwalnia nas od stresu, sprzyja utrzymywaniu i odzyskiwaniu zdrowia. Człowiek tańcząc stwarza lepsze warunki do czynnego wypoczynku, wspomaga ogólny rozwój, głównie układ ruchowy, krążenia, przemiany materii, oddychania, itp., Taniec rozwija sprawność fizyczną (siłę, zręczność, szybkość, wytrzymałość), wyrabia pozytywne cechy charakteru, w szczególności świadomą dyscyplinę i karność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz