Rodziny wirusów - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodziny wirusów - wykład - strona 1 Rodziny wirusów - wykład - strona 2 Rodziny wirusów - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Przepływ informacji genetycznej u wirusów:
DNA  RNA  białko (wirusy DNA)
RNA  mRNA  białko (wirusy RNA)
RNA  DNA (prowirus)  RNA  białko (retrowirusy)
OPISY POSZCZEGÓLNYCH RODZIN WIRUSÓW
1. Wirusy DNA
a) Poxwirusy - należą do największych wirusów DNA (200-450 nm). Wyodrębniono 2 podrodziny: Entomopoxviridae do której należą wirusy ospy owadów oraz Chordopoxviridae czyli wirusy ospy kręgowców min. Orthopoxvirus i Yatapoxvirus.
Wirus ospy zawiera na swojej powierzchni cały zestaw różnych białek. Ospa bydlęca i ludzka różnią się od siebie tylko jednym antygenem powierzchniowym. Pierwsze próby szczepienia przeciw ospie zastosowano w Chinach (niezbyt skuteczne). Kolejną próbę przeprowadził w Anglii Jenner, który wykorzystał wirus ospy krowiej.
Pełen cykl replikacji wirusa ospy trwa około 10 godzin. Namnaża się on jedynie w cytoplazmie komórki, jądro nie bierze udziału w jego replikacji. Ospa prawdziwa odmiany major daje 30% śmiertelność, a minor 1%.
Poxwirusy mają duży genom, wytwarzają dużo różnorodnych białek i powodują lize komórki.
Ospa przenoszona jest przez kontakt bezpośredni i pośredni. Czas inkubacji wynosi 5-17 dni. Do zakażenia dochodzi przez błony śluzowe. Początkowo wirus namnaża się w najbliższych węzłach chłonnych. Daje to nieswoiste objawy (gorączka itp.), potem dochodzi do wiremii (wirus we krwi). Występują wtedy ataki wysokiej gorączki, dreszcze (spowodowane min. dużą ilością interferonu produkowanego przez organizm). W końcowym etapie wirus atakuje skórę - pojawiają się plamy, potem grudki i pęcherzyki zawierające krwawe wybroczyny (stąd ich brunatne lub prawie czarne zabarwienie). Jeśli chory przeżyje, w drugim tygodniu rozpoczyna się gojenie - strupy odpadają pozostawiając trwałe blizny będące efektem zniszczenia naczyń śródbłonkowych skóry.
Wirusy ospy są stosunkowo oporne na czynniki atmosferyczne: wytrzymują temp. 100 C prze 10 minut, ph poniżej 3 przez 1 godzinę, tak samo 50% etanol.
Ostatnie przypadki zachorowań na ospę prawdziwą miały miejsce w Somalii i Angli w 1978r ( w Polsce w latach 60-tych). W 1980r WHO ogłosiła eradykację wirusa ospy. Jedynie 2 laboratoria na świecie przechowują wirusa: w Atlancie i Moskwie.
b) Hepadnowirusy - należy do tej rodziny wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wirus ten zawiera jedynie 1 antygen powierzchniowy HBs (dla przykłądu wirus ospy ponad 20). Wirus jest bardzo oporny na temperaturę - wytrzymuje do 1 godziny w temp. 100 C. Obecnie przy jałowieniu stosuje się procedurę 200 C przez 2 godziny.
Jego genom jest charakterystyczny - zawiera 2 nici, z czego jedna jest niekompletna ( nić wewnętrzna +). Dopiero w czasie replikacji nić ta jest dobudowywana. Replikacja odbywa się zarówno w cytoplazmie jak i w jądrze. Wirus może dawać tzw. przetrwałe zakażenia.

(…)

… w Somalii i Angli w 1978r ( w Polsce w latach 60-tych). W 1980r WHO ogłosiła eradykację wirusa ospy. Jedynie 2 laboratoria na świecie przechowują wirusa: w Atlancie i Moskwie.
b) Hepadnowirusy - należy do tej rodziny wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wirus ten zawiera jedynie 1 antygen powierzchniowy HBs (dla przykłądu wirus ospy ponad 20). Wirus jest bardzo oporny na temperaturę - wytrzymuje do 1 godziny…
… hepatocyty, co powoduje powiększenie wątroby, zażółcenie białek oka i skóry (żółtaczka występuje u 10-15% chorych). Niektóre osoby, zwłaszcza dzieci, rozwijają nosicielstwo lub przewlekłe zapalenie wątroby. W ostrym przebiegu choroby wykrywa się nawet do 109 cząstek wirusa w 1 ml krwi. Jest wirusem onkogennym. Największa zachorowalność występuje w Chinach (duża podatność rasy żółtej).
WZWD - jest wirusem…
…!
Alfa: wirus opryszczki wargowej, opryszczki genitalnej, ospy wietrznej, półpaśca. Mają krótki cykl replikacyjny (18-20h). Ich miejscem latencji są neurony (zwoje nerwu trójdzielnego w przypadku opryszczki wargowej i zwojów lędźwiowo-krzyżowych w przypadku opryszczki genitalnej).
Beta: np. wirus cytomegalii; charakteryzuje się długim cyklem replikacyjnym (do 70h) i powolnym uwalnianiem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz