Rodzina współczesna - opracowanie tematu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzina współczesna - opracowanie tematu  - strona 1 Rodzina współczesna - opracowanie tematu  - strona 2 Rodzina współczesna - opracowanie tematu  - strona 3

Fragment notatki:

Rodzina współczesna
W epoce współczesnej, określanej mianem ponowoczesnej, w społecznej organizacji reprodukcji ludzkiej zauważalne są nowe zjawiska. Niektóre są pogłębieniem wcześniej widocznych tendencji, inne rezultatem wpły­wu przemian otoczenia społecznego rodziny, a jeszcze inne - rozwoju nauk medycznych. Są one często postrzegane w kategoriach „kryzysu rodziny". Sprzyja temu widoczne rozluźnianie się związku między ży­ciem seksualnym, małżeństwem i reprodukcją.
W rodzinie następuje zmierzch władzy patriarchalnej. Zmieniają się treści ról męża i ojca oraz matki i żony. Zmienia się charakter związku małżeńskiego i wiązanych z nim oczekiwań. Zmienia się pozycja dzieci w rodzinie. Poszerza się zakres wpływu państwa na rodzinę.
Chociaż wiele nowych zjawisk nie ma charakteru powszechnego, towarzyszące im przyzwolenie społeczne świadczy o dogłębności przemian.
Władza w rodzinie. Władzę ojca krok po kroku ustawowo ograniczało państwo. Dobitnym wyrazem ograniczeń nie tylko władzy ojca, ale w ogóle władzy rodzicielskiej jest pojawienie się w wielu krajach sądów opiekuńczych władnych pozbawiać rodziców praw rodzicielskich i odbierać im dzieci, a także rzeczników praw dziecka, do których dzieci mogą składać skargi na złe traktowanie przez rodziców.
Władza męża z kolei ulegała osłabieniu wskutek dążeń emancypacyjnych samych kobiet. Coraz głośniej protestowały przeciwko wykluczeniu ze sfery publicznej i brakowi praw obywatelskich sprzecznemu z zasa­dami rozwijającej się demokracji. Kobiety stopniowo uzyskiwały dostęp do studiów wyższych i zdobywały uprawnienia polityczne (zob. Różnice płci jako różnice społeczne, s. 345). Na rynku pracy zaczęły pojawiać się w nowej postaci, już nie tylko jako niewykwalifikowana i tania siła robo­cza, ale jako osoby wysoko wykwalifikowane. Coraz więcej kobiet podejmowało pracę zawodową dla uzyskania niezależności, potwierdzenia własnej wartości i dającej zadowolenie samorealizacji. Coraz więcej przybywało rodzin, w których oboje małżonkowie pracowali poza domem i oboje wnosili wkład do budżetu domowego.
W tej sytuacji dotychczasowa wyłączna odpowiedzialność kobiet za rodzinę zaczęła być przez nie postrzegana jako upośledzenie, co rodziło postulat równego obciążenia obojga małżonków obowiązkami wobec gospodarstwa domowego i realizacji modelu rodziny partnerskiej.
Dążenia kobiet do zmiany ich pozyqi w rodzinie z podporządkowa­nej na równorzędną wzmacniały idee równości i wolności związane z roz­wojem demokraqi i koncepcją praw człowieka.
Małżeństwo. Zawieranie małżeństw w wyniku indywidualnych decyzji stało się rzeczą oczywistą. Małżeństwo coraz częściej jest traktowane jako związek dwojga ludzi, którego głównym celem jest zaspokajanie potrzeb emocjonalnych i seksualnych, nie zaś potrzeb ekonomicznych ani nawet reprodukcyjnych.


(…)

…. Niektóre kraje wprowadziły regulacje prawne dające taką możliwość.
Ojciec. Rozdzielenie biologicznej i społecznej funkcji ojca nie jest niczym nowym, obecnie dokonuje się jednak nie tylko jako rezultat adopcji, ale również powtórnych małżeństw rozwiedzionych rodziców oraz sztucznego zapłodnienia. W pierwszym przypadku ojciec biologiczny jest znany i może obowiązkami ojcowskimi dzielić się z drugim mężem…
… średnia liczba dzieci kobiet w wieku rozrodczym wynosiła 2,04, a w 1998 - 1,43, czyli osiągnęła współczynnik dzietności, który nie zapewnia zastępowalności pokoleń. Przy czym nie wystąpiły statystycznie istotne związki między akceptowanym wzorem małżeństwa i deklaracjami co do pożądanej liczby dzie­ci (BS/53/2000).
Spadek dzietności nie znaczy, że Polacy w ogóle nie chcą mieć dzieci. Chcą…
… rozwodów jest świadectwem wysokich wymagań stawianych małżeństwu, i to zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, które wraz z możliwościami pracy zawodowej uzyskują per­spektywę niezależności finansowej. W rezultacie nie wystarcza im mąż jako żywiciel rodziny, ale chcą w nim mieć darzącego uczuciem kochan­ka. Prawo jednostki do samorealizacji w pełnym miłości związku popada w sprzeczność z prawem dzieci…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz