Rodzina w świecie współczesnym - jej znaczenie dla jednostki i społeczeństwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1043
Wyświetleń: 3493
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzina w świecie współczesnym - jej znaczenie dla jednostki i społeczeństwa - strona 1 Rodzina w świecie współczesnym - jej znaczenie dla jednostki i społeczeństwa - strona 2 Rodzina w świecie współczesnym - jej znaczenie dla jednostki i społeczeństwa - strona 3

Fragment notatki:

Część II Rozdział VIII Rodzina w świecie współczesnym - jej znaczenie dla jednostki i społeczeństwa Zbigniew Tyszka Wprowadzenie. Założenia metodologiczne poznawania rodziny
Rodzina a jednostka. Czynniki modelujące współczesną rodzinę. Autonomia człowieka wobec rodziny i ro­dziny wobec społeczeństwa. Funkcje rodziny i kierunki ich przemian. Fundamentalne znaczenie rodziny dla społeczeństwa dostrzegane było już w starożytności - świadczyć o tym mogą poglądy Arystotelesa na jej priorytetową rolę w życiu społecznym. Twórca socjologii August Comte uważał rodzinę za najważniejszą, podstawową grupę społeczną, na której opiera się całe społeczeństwo. Współcześni socjologowie i psychologowie dzięki swym precyzyjnym i pogłębionym badaniom scharakteryzowali istotne funkcje rodziny, jakie ona pełni w rozlicznych dziedzinach życia jednostki oraz w różnorodnych zbiorowościach ludzkich. W drugiej połowie XX wieku, w miarę upływu dziesięcioleci utrwala się sformułowany w pierwszej połowie tegoż wieku pogląd, że współczesna cywilizacja stwarza w miarę swych postępów coraz większe zagrożenia dla rodziny, zakłócając jej funkcjonowanie i podkopując podstawy Jej egzystencji. Miałby to być uboczny, „mimowolny" skutek rozwoju najnowszej (szczególnie postindustrialnej) cywilizacji, która oprócz wielu dobrodziejstw ofiarowanych ludziom w krajach wysoko i średnio rozwiniętych (odpowiedni standard życia, oświaty, zabezpieczenia medycz­nego itd.), „ofiarowuje" także negatywne skutki swych postępów - negatyw­ne z punktu widzenia szeroko pojętej jakości życia. Wymowny jest fakt, że Organizacja Narodów Zjednoczonych (także Kościół Katolicki) proklamowała rok 1994 Międzynarodowym Rokiem Ro­dziny. Wynika to niewątpliwie z dostrzeżenia niebezpieczeństw, na jakie narażona jest współczesna rodzina i z chęci zwrócenia uwagi na te niebez­pieczeństwa w celu zmobilizowania działań przeciw nim skierowanym. Opierając się na licznych rezultatach badań (w tym również moich własnych, a także osiągnięciach moich współpracowników) chciałbym w niniejszym artykule pokrótce scharakteryzować sytuację rodziny w społeczeń­stwach współczesnych i kierunki jej przeobrażeń z uwzględnieniem zagrożeń, na jakie może napotykać- Na tym tle określę znaczenie rodziny dla jednostki i jej życiowego funkcjonowania oraz jej rolę w życiu społeczeństwa starając się zarazem określić efekty jej wadliwego funkcjonowania wynikającego ze współczesnych przesłanek społeczno-globalnych. Wskażę również na związki między procesami transformacyjnymi, reorganizacyjnymi i częściowo dezintegracyjnymi zachodzącymi w rodzinach społeczeństw średnio i wysoko rozwiniętych a zjawiskami patologii społecznej.

(…)

… od tego, czy jest ona zlokalizowana w rozwinię­tym społeczeństwie postindustrialnym, czy też w społeczeństwie średnio rozwiniętym, podlegającym tylko pewnym partykularnym wpływom wewnątrzkrajowym i zewnętrznym postindustrializmu. Rodzinami krajów niżej rozwiniętych Trzeciego Świata tutaj się nie interesujemy, mają one też swą współczesną specyfikę.
Możemy stwierdzić dalszy wzrost komfortu życiowego rodzin zarówno w zakresie…
… satysfakcja seksualna obojga małżonków. W prze­szłości żony miały mniejsze wymagania pod tym względem od mężczyzny, ale kobieca „rewolucja seksualna" (tak to nazwano) podwyższyła wyma­gania kobiet, uświadomiwszy im możliwości uzyskiwania większej satysfakcji seksualnej. Brak wystarczającej satysfakcji seksualnej jednego lub obojga współmałżonków jest obecnie znacznie bardziej konfliktogenny niż w przeszłości…
… eufun­kcjonalności czy dysfunkcjonalności w stosunku do społeczeństwa. Eufunkcjonalność rodziny jest jednym z najistotniejszych mierników jej wartości. Poczynione przeze mnie powyżej uwagi uważam za istotne, gdyż w nie­których kręgach społecznych samo wystąpienie w obronie rodziny może być uznane za „obskurantyzm" i „staro świecczyznę". Inni znowu myśliciele mogą przedkładać w ocenie sytuacji rodziny…
… więcej małżeństw i rodzin niesformalizowanych (konkubinat, kohabitacja) na niespotykaną dawniej skalę. Ludzie dostrzegają coraz mniejszą trwałość małżeństw, nie chcą przeży­wać rozwodów. Poza tym coraz więcej par uważa swoje pożycie za sprawę prywatną, nie wymagającą instytucjonalizacji. Z socjologicznego punktu widzenia zarówno zalegalizowane pary jak i trwałe pary niezalegalizowane wraz ze swymi dziećmi tworzą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz