Rodzina u progu trzeciego tysiąclecia-opracowanie tematu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzina u progu trzeciego tysiąclecia-opracowanie tematu - strona 1 Rodzina u progu trzeciego tysiąclecia-opracowanie tematu - strona 2 Rodzina u progu trzeciego tysiąclecia-opracowanie tematu - strona 3

Fragment notatki:

Rodzina u progu trzeciego tysiąclecia. 1. Wstęp. Według definicji stosowanej w socjologii, rodzina to podstawowa grupa społeczna, występująca we wszystkich historycznie znanych typach społeczeństw i kultur; składa się z małżonków i ich dzieci oraz krewnych małżonków, odgrywa główną rolę w procesie socjalizacji. Natomiast F. Adamski w bardziej „ludzki” sposób opisuje rodzinę, jako „duchowe zjednoczenie szczupłego grona osób skupionych we wspólnym ognisku domowym (...) ”. Obie definicje, choć różne od siebie mówią o tym, że jest to najmniejsza komórka społeczna, która ma za zadanie nie tylko zapewnić społeczeństwu nowe pokolenie obywateli, ale również ma zadbać o to, aby to nowe pokolenie składało się z wartościowych ludzi, a w dzisiejszych czasach to nie jest takie proste. Trudno przecenić znaczenie rodziny w procesie wychowania, ponieważ jest ona naturalnym środowiskiem socjalizującym. Rodzina może wspierać lub ograniczać procesy adaptacji młodego człowieka do życia w społeczeństwie. Dezorganizacja tej, najważniejszej grupy społecznej powoduje, że staje się ona niewydolna wychowawczo. Przyczyny dezorganizacji mogą być bardzo różne: alkoholizm, narkomania, załamania osobowościowe, warunki ekonomiczne itp.
W dzisiejszych czasach rodzina, jako komórka społeczna odpowiadająca za pozytywne ukształtowanie człowieka może być mocno zagrożona różnymi czynnikami zewnętrznymi.
2. Zagrożenia struktur rodziny. U progu trzeciego tysiąclecia występuje wiele problemów, które mogą być zagrożeniem dla współczesnej rodziny. Począwszy od problemów natury ekonomicznej, które prowadzić mogą do załamania się osobowości jednego lub kilku członków rodziny i ucieczki w świat alkoholu czy narkotyków, poprzez niedojrzałość emocjonalną osób decydujących się na założenie rodziny, aż po rozkład moralny społeczeństwa, wpływający na kształtowanie się ogólnie przyjmowanych wartości. Są to niektóre czynniki mogące doprowadzić do zakłócenia więzi łączących członków rodziny, a to w bardzo znaczący sposób modyfikuje proces wychowawczy obejmujący wszystkich osób wchodzących w skład rodziny.
3. Alkoholizm. Alkoholizm już od dawna jest, szczególnie w naszym społeczeństwie poważnym zagrożeniem społecznym. Jest to choroba oddziałująca na wszystkich członków rodziny człowieka uzależnionego. Chorzy są wszyscy członkowie rodziny, którzy stają się współalkoholikami. Oznacza to nadmierne koncentrowanie uwagi na problemach osoby pijącej. Najbliższe otoczenie staje się zależne psychicznie od chorego. Osoby ze środowiska alkoholika często przejmują jego sposób myślenia, zachowania, stany emocjonalne. Pierwszym objawem współuzależnienia jest nieuznawanie problemu, później rodzina stara się go wyeliminować poprzez rozmowę z uzależnionym, co daje pewien skutek, ale tylko na krótką metę. Tutaj z reguły następuje nawrót picia, co wywołuje silne uczucia złości, agresji i niechęci ze strony rodziny, natomiast chory reaguje niezrozumieniem. Temat alkoholu zaczyna być bardzo denerwujący i strony zamykają się w sobie; komunikacja w rodzinie zostaje zaburzona. Sytuacja ta nazywana jest stanem oskarżania lub potępiania, prowadzi do przewlekłego stresu, a to w następstwie powoduje u jednych zaburzenia somatyczne, a u innych zaburzenia emocjonalne.

(…)

… nic złego, ale pod warunkiem, że nie jest to jedyna wartość, jakiej podporządkowujemy swoje życie. Wiele osób w pogoni za dobrobytem zapomina o tym dla kogo ten dobrobyt chce zdobyć. Na pierwszy plan wysuwa się kariera zawodowa, później dopiero znajduje się odrobina miejsca dla bliskich. Badania socjologów ukazują, że wiek rozrodczy kobiet przesunął się z wieku 20 - 22 lat na 24 - 28. Powodem…
… wcześniejszych swojego życia. Jest to o tyle niepokojące zjawisko, że w myśl definicji rodziny, ta powinna mieć w swoim składzie dwoje dojrzałych rodziców, którzy są w stanie zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Badania przeprowadzone przez UŚ w 1991 roku wykazują, że ponad 60% obserwowanej młodzieży niedostosowanej społecznie wychowywało się w rodzinie o zakłóconej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz