Rodzina jako struktura społeczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzina jako struktura społeczna - strona 1 Rodzina jako struktura społeczna - strona 2 Rodzina jako struktura społeczna - strona 3

Fragment notatki:

Rodzina jako struktura społeczna.
Czym jest rodzina? Określana bywa rozmaicie. Każdy wypracował także pewne rozumienie tego terminu na swoje własne potrzeby. Zmiany obyczajowe, coraz większa akceptacja szerokiego zakresu dopuszczalnych zachowań stanowią niekiedy wyzwanie dla ogólnie przyjętego rozumienia tego pojęcia.
Nasze współczesne rodziny są małe. Składają się z rodziców i dwójki dzieci, czasami jednego dziecka. Rodziny, w których jest czworo i więcej dzieci należą do wyjątków. Coraz rzadsze są rodziny trójpokoleniowe, tzn. takie, w których pod jednym dachem żyją dziadkowie, rodzice i dzieci. Współczesne rodziny oparte są na stosunkach bliskiego pokrewieństwa, więzi opartej na uczuciu rodzicielskim oraz miłości męża i żony. W coraz mniejszym stopniu mają charakter małych wspólnot gospodarczych, w których dawniej w większej części realizowały się niemal wszystkie stosunki społeczne jej członków. Coraz rzadziej są to rodziny typu patriarchalnego, tj. takie, w których od woli ojca zależy całe życie wszystkich członków rodziny tak długo, jak długo w niej przebywają. W rodzinie takiej, rzecz oczywista, nie było miejsca na pracę zawodową kobiet. Kobieta była żoną, matką i gospodynią. Obecnie, już choćby ze względu na warunki materialne, gdy zarobki ojca nie starczają na godziwe utrzymanie rodziny, praca zawodowa kobiet nie tylko nie jest czymś wyjątkowym, ale stała się zjawiskiem powszechnym.
Ludzie łączą się w związki, ażeby poczuć się bezpieczniej i znaleźć dla siebie oparcie. Dobrane małżeństwo uzyskuje właśnie to podstawowe dla dobrego funkcjonowania uczucie - poczucie bezpieczeństwa. Dwie osoby łatwiej znajdują sposób na radzenie sobie z dziesiątkami obowiązków, jakie spadają na barki młodego człowieka. Mogą się nimi dzielić po równo. Albo obydwoje pracują zawodowo i w domu, albo też jedno zarabia, a drugie przejmuje inne obowiązki. Każde, małżeństwo na swój sposób dzieli się pracą, i każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim jednak musi być dostosowane do osobowości obydwojga. Jakkolwiek by nie zostały podzielone zadania, muszą one służyć zapewnieniu materialnego bytu rodzinie.
Ludzie, którzy się kochają, starają się wzajemnie zrozumieć i szanować. Każdy człowiek potrzebuje miłości. Jeżeli znajduje ją w swoim związku, wówczas łatwiej mu dać i uzyskać poczucie bezpieczeństwa. Chętniej wówczas pracuje, bo wie, że czyni to nie tylko dla siebie, ale i drugiej osoby. I odwrotnie, człowiek darzący kogoś szacunkiem, stanowi dla niego oparcie, daje poczucie bezpieczeństwa. Jest lojalny w dzieleniu pracy i odpowiedzialności - staje się bliski, potrzebny, a przede wszystkim podtrzymuje uczucie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz