23. Rodzaje przepisów prawnych: Przepis konkretny - to przepis, który zawiera poprzednik, funktor normotwórczy, następnik
Przepisy niekompletne dzielą się na:
przepisy odsyłajace - to takie którym twórca prawa odsyła do aktu normatywnego, grupy przepisów. Sprawia to, że prawo jest bardziej czytelne i nie powtarza się. Przepis odsyłający może odsyłać do norm pozaprawnych (np. norm morlanych, kodeksu etyki zawodowej).
przepisy blankietowe - odsyła do przepisów, które mają powstać,mają sie ukazać.
Przepisy końcowe - przepisy dotyczące wygaśnięcia mocy danego aktu prawnego (tzw. przepisy uchylające) albo przepisy o wejściu w życie aktu prawnego (ustawy, rozporządzenia), np. ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku.Dzielą się na: Przepis derogacyjny - jest to taki przepis prawny, który swym brzmieniem oświadcza o usunięciu dotychczas obowiązującego w systemie prawnym przepisu, względnie przepisów lub nawet całego aktu prawnego. (derogat - uchyla). Wakacjolegis - okres spoczynku ustawy wynosi 2 tygodnie.
Przepis intertemporalny- to przepisy, które wskazują, czy i w jakim zakresie do danej sytuacji stosować przepisy ustawy zmienianej, czy też przepisy ustawy nowej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)