Rodzaje prywatyzacji: Prywatyzacja pośrednia (kapitałowa): Rodzaj prywatyzacji, polegający na przekształcaniu przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę skarbu państwa, a następnie sprzedaży akcji w drodze przetargu, z zastrzeżeniem, że 15% akcji przeznaczone zostanie nieodpłatnie dla pracowników firmy.
Prywatyzacja bezpośrednia: Rodzaj prywatyzacji, stosowany przy likwidacji małych i średnich przedsiębiorstw państwowych, głównie znajdujących się w złej sytuacji finansowej lub kondycji rynkowej, a zachodzące w nich zmiany własnościowe bardzo szybko wpływają na funkcjonowanie całego regionu. Prywatyzacja bezpośrednia nie prowokuje większych konfliktów społecznych, ponieważ jest z reguły inicjowana oddolnie i dobrowolnie przez organy przedsiębiorstwa, tj. rady pracownicze i dyrektorów.
Proces prywatyzacji bezpośredniej jest zdecentralizowany: decydującą rolę odgrywają tu organy założycielskie przedsiębiorstwa, czyli wojewodowie. Minister Skarbu Państwa kontroluje proces poprzez wydawanie zgody na rozpoczęcie określonego projektu prywatyzacyjnego.
Do zadań wojewodów ws. prywatyzacji bezpośredniej należą: przygotowanie przedsiębiorstwa państwowego do prywatyzacji, wyłanianie inwestorów, ustalanie warunków transakcji, a po uzyskaniu zgody Ministra Skarbu Państwa na prywatyzację danego przedsiębiorstwa państwowego, sfinalizowanie procesu prywatyzacji i podpisanie w imieniu Skarbu Państwa odpowiednich umów z inwestorem.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)