Rodzaje porozumień w sprawie ustalenia cen transakcyjnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje porozumień w sprawie ustalenia cen transakcyjnych - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Rodzaje porozumień w sprawie ustalenia cen transakcyjnych.
Art. 20a - 20 r op.
W literaturze porozumienie w sprawie ustalenia cen transakcyjnych jest rozumiane jako uprzednie, wstępne porozumienie cenowe (ustalenie cen z góry). Ich istota to określenie przed dokonaniem transakcji kontrolowanych zestawu kryteriów (np. metody, obiektów porównań, poprawek do nich, kluczowych założeń do przyszłych zdarzeń) dla dokonania wyceny transferu dla tych transakcji w określonym czasie. Porozumienie w sprawie ustalenia cen transakcyjnych ma formę umowy, zawieranej (co do zasady) na przyszłość między podatnikiem a adm. podatkową, gdzie podatnik zobowiązuje się korzystać z przyjętej metody do transakcji objętych porozumieniem, w zamian za nie kwestionowanie cen transakcyjnych przez organ podatkowy.
Cel tych porozumień jest jasny: zapobieganie sporom między podatnikami a org.podat.w kwestii stosowania cen transakcyjnych.
Rodzaje porozumień w sprawie ustalenia cen transakcyjnych: @ Jednostronne - zawiera podatnik i adm.podat. której podlega; obo.tylko w PL; nazwa od liczby państw, gdzie to poroz. obowiązuje.
@ Dwustronne - zawierane z udziałem adm.podat. dwóch krajów właściwych dla podm.transakcji kontrolowanych i co najmniej dwoma podmiotami powiązanymi. Wywiera skutki w dwóch krajach.
@ Wielostronne - zawierane z udziałem krajowej adm.podat.więcej niż dwóch krajów, w syt.gdy transakcja dotyczy więcej niż dwóch podmiotów powiązanych.
Porozumienia te chronią podatnika przed zakwestionowaniem poprawności stosowanych przez niego cen transakcyjnych oraz ogranicza ryzyka podwójnego opodatkowania.
Ceny te dotyczą tzw. podmiotów powiązanych, czyli syt.w której dwa lub więcej podmioty pozostają ze sobą w określonych związkach rodzinnych, kapitałowych lub majątkowych. W kwestii porozumień minister ds.finansów wydaje decyzje, obowiązującą co do zasady przez 5 lat. W zamian za porozumienie wnosi się do org.podat. znaczącą opłatę (nie mniej niż 5000 i nie więcej niż 200000 zł).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz