Rodzaje klejów - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje klejów - wykład - strona 1 Rodzaje klejów - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje klejów
Kleje z żywic mocznikowych. Żywice mocznikowe otrzymuje się w wyniku syn­tezy mocznika lub tiomocznika z formaldehydem. Żywice te służą do klejenia drew na na zimno lub na gorąco. Utwardzanie żywic następuje po dodaniu utwardzaczy (rozcieńczonego kwasu lub kwaśnych soli), do właściwego utwardzania nie wystar­czy bowiem samo podwyższanie temperatury. Spoiny z żywic mocznikowych mają strukturę mikroporowatą i odznaczają się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz innymi dobrymi właściwościami mechanicznymi. Są odporne na działanie bakterii, pleśni, wilgoci i zimnej wody, natomiast są nieodporne na wysoką temperaturę i gorącą wodę. Kleje mocznikowe są toksyczne, zawierają bowiem wolny form­aldehyd.
Kleje z żywic melaminowych. Żywice melaminowe otrzymuje się w wyniku syn­tezy melaminy z formaldehydem w środowisku zasadowym i kwaśnym. Żywice te -podobnie jak mocznikowe - są używane do klejenia drewna na zimno (30 4- 100°C) i na gorąco (powyżej 100°C). Odznaczają się znaczną wytrzymałością doraźną i trwa­łością, zwłaszcza te stosowane na gorąco.
Spoiny są odporne na działanie wysokiej temperatury i jej zmiany, nie szkodzi im duża wilgotność względna ani zimna i gorąca woda. Żywice melaminowe są niepalne.
Można używać je z utwardzaczem lub bez. W przypadku braku utwardzacza połączenia należy wykonać na ciepło, natomiast stosując utwardzacz oraz doda­jąc mieszaniny w postaci żywicy mocznikowej z fenolową, kleje te wiążą się na zimno.
Kleje z żywic rezorcynowych. Żywice rezorcynowe uzyskuje się w wyniku synte­zy rezorcyny z formaldehydem. Kleje są w postaci płynnej, wiążą się w temperatu­rze pokojowej. Wytrzymałość i trwałość klejów rezorcynowych jest podobna jak klejów fenolowych.
Produkt ten jest jednym z najbardziej wartościowych, a jednocześnie najdroż­szych składników kleju. W celu zmniejszenia kosztów, do żywicy rezorcynowej można dodawać (bez uszczerbku na własnościach) niewielkie ilości żywicy fenolo­wej. Wypełniaczem najczęściej bywa tu mączka z orzechów kokosowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz