Roboty przemysłowe Motoman-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Roboty przemysłowe Motoman-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Roboty przemysłowe Motoman.
Firma Motoman wchodząca w skład międzynarodowej grupy Yaskawa, światowego lidera w sprzedaży systemów zrobotyzowanych, działa w Europie od połowy lat 70-tych, posiada na starym kontynencie 21 przedstawicelstw i oferuje klientom roboty przemysłowe, manipulatory oraz kompletne sytemy wykorzystujące robotykę.
Motoman-DIA10 oraz Motoman-IA20 to przemysłowe ramiona robotyczne zdolne do wykonywania ruchów podobnych do ludzkich.
Model DIA10 składa się z dwóch siedmioosiowych ramion zamontowanych na mechanicznym tułowiu. Producent opisuje ramiona jako "delikatność ludzkiego ramienia bez fizycznych ograniczeń". Podobną, siedmioosiową konstrukcję zastosowano w modelu IA20, charakteryzującym się wyjątkowo duża swoboda ruchów oraz możliwością operowania w bardzo ciasnych pomieszczeniach.Zaawansowana i innowacyjna konstrukcja pozwala robotom na szerokie pole zastosowań w przemyśle.
Model IA20 może "wyprostować się" w poziomie i w pionie. Dzięki minimalnej powierzchni podstawy urządzenia i elastyczności ruchów, robot może być pozycjonowany pomiędzy innymi maszynami lub poza swoim środowiskiem pracy. Robot IA20 może pracować przytwierdzony do podłogi, sufitu, ściany, na powierzchni pochyłej lub jako część innej maszyny.
Obciążenie modelu IA20 wynosi 20 kg , jego zasięg to 1140 mm. Wysokość wynosi 159 cm, zaś masa 120 kg . Urządzenie jest sterowane kontrolerem NX100 firmy Motoman.
Zastosowania obudowy modeli to obróbka przemysłowa oraz zautomatyzowane procesy montażowe. Jednak w lipcu 2007 roku producent pokazał nowe możliwości robota - Motoman-DIA10 wraz z innym robotem przemysłowym - Motoman-HP3 (który jest robotem spawalniczym) dał pokaz gry na bębnach taiko. Performance robotów odbył się na mającym prawie 400-letnią tradycję festiwalu Kokura Gion Daiko Festival w mieście Kitakyushu, gdzie co roku odbywaja się tradycyjne zawody w grze na bębnach. Roboty "podgrzały" atmosferę imprezy rozpoczynającej festiwal. Roboty "uczyły" się gry na bębnach 4 miesiące - w tym czasie zaprogramowano je do zachowania odpowiedniego rytmu, techniki ruchów i choreografii. Następny robot z tej serii, w bardzo krótkim czasie złożył aparat fotograficzny, a po kilku modyfikacjach był w stanie przyjąć zamówienie i usmażyć placki. Od jakiegoś już czasu roboty wykonują prace w fabrykach, ale w niedalekiej przyszłości bedą częściej spotykane przez ludzi, w restauracji spotkamy zapewne robota kelnera i kucharza, a w sklepie np. robota kasjera.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz