Rewolucja przemysłowa - Przemysł lekki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rewolucja przemysłowa - Przemysł lekki - strona 1 Rewolucja przemysłowa - Przemysł lekki - strona 2 Rewolucja przemysłowa - Przemysł lekki - strona 3

Fragment notatki:

Rewolucja przemysłowa - zapoczątkowała cywilizację przemysłową, była po rewolucji w XVI wieku kolejną ogromną rewolucją. Stworzyła przemysł, powiększyła dysproporcje w Europie, uformowała 2 klasy społeczne przedsiębiorców  kapitalistów i robotników, przejście od produkcji ręcznej do zmechanizowanej. Dokonała się pod względem aspektu technicznego - nowe technologie i surowce (koks i bawełna). Powstały nowe gałęzie przemysłu. Dokonała się w Anglii w 3 dziedzinach:
Włókiennictwie
Hutnictwie żelaza
Wprowadzeniu nowej energii - maszyna parowa Wprowadzenie mas włókienniczych i tkackich, pojawiła się bawełna (1733r J. Key wprowadził czółenko (Keya), które ułatwiało pracę). Key został wygnany z Anglii, bo rzemieślnicy bali się konkurencji. Później odkryto nowy surowiec - bawełnę, którą można było obrabiać tak jak wełnę. Rozwinęła się produkcja tkanin bawełnianych. Przemysł bawełniany miał w Indiach długą historię. Indie były potentatem, tworzącym tkaniny. Anglicy zabronili hindusom tkania bawełny, gdy przejęli Indie. Indie zostały zamienione w wielką plantację bawełny. Bawełnę przywożono do Anglii, tam ją przetwarzano i zawożono do Indii, aby tam ją sprzedać (hindusi nie mogli już wytwarzać własnej odzieży). Sytuacja wyglądała tak do II Wojny Światowej. Ekonomika jest ważna w polityce (jak słabość uczynić siłą). Dzięki pomysłowi Machatmy Ghandiego Indie uzyskały niepodległość, nie walcząc zbrojnie. Po 1945 roku, kiedy pozycja Anglii osłabła Ghandii, który studiował w Anglii prawo wymyślił, żeby jego rodacy bojkotowali wyroby tekstylne angielskie i zakupy soli (sól była wtedy traktowana jako konserwant, zużywano jej dużo  Anglicy na tym dużo zarabiali). Kobiety hinduskie zaczęły tkać na nowo. Indie dzięki temu pociągnięciu doprowadziły do pogarszania sytuacji Anglików. Anglicy popełnili błąd, kazali rozejść się modlącym hindusom, którzy się nie rozeszli i wtedy doszło do masakry. Ghandi sprowadził fotoreporterów z innych krajów. Postawiło to Anglików w złym świetle i musieli oni opuścić Indie. Kraj odzyskał niepodległość. Anglicy w przemyśle bawełnianym wprowadzali nowe maszyny: Jenny, młyn wodny, muł (połączenie dwóch wcześniejszych). Wydajność zwiększyła się około 200 razy. Wystąpił przyrost produkcji tkanin bawełnianych. Powstała nowoczesna fabryka włókiennicza po podłączeniu maszyny parowej do przemysłu włókienniczego.
Zrujnowano tkaczy rękodzielników wełniarzy, konsumenci wybrali bawełnę zamiast wełny (wełna gryzie, wprawdzie powoduje lepsze krążenie krwi, ale wdzianka bawełniane były tańsze i nie gryzły )
Rzemieślnicy przegrali z nowo rozwijającym się przemysłem
Upadły stare ośrodki przemysłu wełnianego.
Wełniarze, którzy byli chlubą Anglii z prestiżu czerpali dochody, a gdy nastąpiła rewolucja zamykali swoje warsztaty, a ich rodziny nie miały, z czego żyć. Zaczęły upadać nawet niektóre miasta.


(…)

…). W XVI wieku szybko zaczyna się rozwijać metalurgia angielska. Początkowo Anglicy konstruują ogromne działa, ale z czasem żelazo wytapiane w dymarkach a później wielkich piecach napotyka na braki paliwowe. 1 tona żelaza potrzebuje 45 metrów sześciennych drewna. Zaczęto odczuwać braki drewna. Anglia w XVII wieku stała się zelżoną. Pojawiła się bariera energetyczna. Był to poważny problem dla mającej duże…
… do namiotu z basenem i pokazał model parostatku, który eksplodował. Żaglowce po jakimś czasie odeszły do przeszłości.
w 1814 roku wynaleziono  parowóz
1830 rok  kolej rozpowszechniła się na Europę
Inne cechy rewolucji przemysłowej:
Mechanizacja, która dokonywała się w przemyśle lekkim. Maszyny zaczęły wytwarzać maszyny. Później ukształtował się przemysł A - ciężki. W Rosji np. nie martwiono się o przemysł
…  Anglia. Rosja żelazo wykorzystywała głównie na potrzeby armii. Artyleria stała się po II wojnę światową najlepszą formacją Rosji. Niema zbytu na żelaza. Chłopów rosyjskich nie było stać na zakup narzędzi z żelaza  płytki rynek zbytu. Anglicy nie zrezygnowali z metalurgii. W 1775 A. Derby opracował sposób wytwarzania żelaza (koksowanie). Wytwarzano surówkę przy pomocy węgla kamiennego, a nie drzewnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz