Rewolucja przemysłowa - omówienie(sem. I)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rewolucja przemysłowa - omówienie(sem. I) - strona 1 Rewolucja przemysłowa - omówienie(sem. I) - strona 2 Rewolucja przemysłowa - omówienie(sem. I) - strona 3

Fragment notatki:

HISTORIA GOSPODARCZA, II Rewolucja przemysłowa, (sem. I)
Wykład 5
II Rewolucja Przemysłowa
Po 1870r. świat wkracza w epokę przyspieszonego rozwoju technicznego. Masowo pojawiają się wynalazki, zmieniają one technikę i technologie produkcji, pobudzają gwałtowny rozwój przemysłu. Całokształt tych zjawisk nazywamy drugą rewolucją przemysłową. Jej symbolem jest silnik spalinowy i elektryczność. Stanowią one nowe źródła energii.
Prace nad silnikiem spalinowym poprzedziła destylacja ropy naftowej oraz uzyskanie benzyny. Rezultatem wieloletnich badań głównie naukowców niemieckich było wynalezienie czterosuwowego silnika spalinowego 1883r. W 1892r. Diesel opatentował silnik wysokoprężny. Wynalezienie silnika spalinowego było podstawą dalszych konstrukcji, w tym samochodu. W 1892r. Ford zakłada w USA warsztat do produkcji samochodów. W 1903r. rozbudowuje w wielką fabrykę. W 1908r. rozpoczyna się produkcja wielkoseryjna. 1913r. z kolei masowa produkcja z zastosowaniem taśmy produkcyjnej. Samochód rozpoczyna nową erę w dziejach transportu i komunikacji. Silnika spalinowy z uwagi na swoją lekkość, umożliwił skonstruowanie maszyny latającej. W 1903r. posłużył do napędu pierwszego aeroplanu. Od 1911r. datuje się pierwsze fabryki samolotów. Silnik spalinowy został także wykorzystany do poruszania maszyn fabrycznych, lokomotyw, statków. Na początku XX w. Citroen buduje pierwsze czołgi, w USA pierwsze traktory. Silnik spalinowy ma coraz większe zastosowanie, wypiera maszynę parową. Jeszcze donioślejsze w skutki miało miejsce w wyniku zastosowania energii elektrycznej. Badania nad zjawiskiem elektryczności prowadzono już od końca XVIII w. Jednak znaczące efekty można było zobaczyć dopiero w latach 30-tych XX w. kiedy Faraday skonstruował prądnicę i silnik elektryczny. Pozwoliło to wytworzyć prąd o niewielkiej mocy i praktycznie go wykorzystać. W 1857r. w Londynie zbudowano elektrownię cieplną. W 1882r. w USA - pierwszą elektrownię wodną. Duże znaczenie dla wykorzystania elektryczności miały wynalazki Edisona, m.in. wynalezienie żarówki i udoskonalenie silnika elektrycznego oraz prądnicy. Elektryczność ma znaczenie nie tylko jako źródło energii, ale również pozwala energię gromadzić i przenosić na duże odległości. Najwcześniej wykorzystano energię elektryczną w telekomunikacji. Telegraf - 1838r. Telefon - 1876r. Radiotelegraf - 1908r. Lampa katodowa - 1904r. W 1909r. - pierwsza transmisja radiowa. Telekomunikacja wywołała rewolucję w dziedzinie informacji. Telegraf, radio, prasa przekazywały tysiące informacji o charakterze politycznym, gospodarczym, kulturalnym czy obyczajowym. Kolejne wykorzystanie elektryczności to komunikacja. W 1881r. uruchomiono pierwszy tramwaj (Berlin). W 1890r. - pierwsze metro w Londynie. Kolejne wykorzystanie to oświetlenie elektryczne, dotyczące głównie miast - żarówka Edisona 1879r.

(…)

… była produkcja nawozów sztucznych. Równocześnie rozwija się przemysł fotograficzny. Produkowano włókna sztuczne oraz masy plastyczne. Pod koniec lato 80-tych XIX w - sztuczny jedwab. Ważnym działem przemysłu chemicznego była produkcja wyrobów gumowych. Związane to było z rozwojem samochodów. W 1886r. wynaleziono oponę pneumatyczną. Rosło zużycie kauczuku, kiedy przestały wystarczać naturalne zasoby, rozpoczęto…
… - żarówka Edisona 1879r. W tym czasie znaczny postęp zanotowano w hutnictwie. Okres 1870-1914 to przejście do masowej produkcji stali. Sprzyjały temu liczne wynalazki i udoskonalenia. Wśród nich najbardziej istotne było opracowanie nowej techniki wytopu stali. Dzięki swym właściwościom a także taniości znajduje coraz to szersze zastosowanie, wypierając żelazo. Odnosi się to przede wszystkim do przemysłu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz