Druga rewolucja przemysłowa - Silnik spalinowy - Energia elektryczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1596
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Druga rewolucja przemysłowa - Silnik spalinowy - Energia elektryczna - strona 1 Druga rewolucja przemysłowa - Silnik spalinowy - Energia elektryczna - strona 2

Fragment notatki:

Druga rewolucja przemysłowa: główne dziedziny postępu technicznego i nowe gałęzie przemysłu: Postęp techniczny i organizacyjny Nowa faza rozwoju przyspieszonego postępu technicznego w świecie przypada na drugą połowie XIX w. I początek XX w. Jest to najbardziej płodny okres w dziejach odkryć technicznych. Po 1870 r. odnotowuje się dalsze znaczące wynalazki i innowacje, ale zjawiskiem najważniejszym staje się upowszechnienie ich w procesach produkcyjnych , co wprowadziło gospodarki kilku państw na drogę szybkiego rozwoju. Całokształt tych zjawisk zwie się drugą rewolucja przemysłową . W historii gospodarczej określa się to jako rewolucja naukowo - techniczna . Ważne rozróżnienie: Wynalazek - w sensie technicznym patent, któremu można przyznać patent w dziedzinie chemii, mechaniki lub wykorzystania elektryczności. Innowacja - wprowadzenie wynalazku do procesu gospodarczego. Rozprzestrzenienie się nowej techniki - upowszechnianie innowacji w danej gałęzi przemysłu, pomiędzy różnymi branżami przemysłowymi oraz za granicą w różnych regionach geograficznych.
Naukowcy-teoretycy (a nie jak wcześniej rzemieślnicy-wynalazcy) w coraz większym stopniu opracowywali podstawy procesu produkcyjnego, zwłaszcza w takich nowych gałęziach przemysłu jak, wytwarzanie elektryczności, optyka, czy chemia organiczna . Mieli też duży wpływ na postęp techniczny w metalurgii, produkcji energii , a także produkcji, przetwórstwie spożywczym i konserwowaniu żywności oraz rolnictwie . Energia elektryczna  Znaczącymi osiągnięciami umożliwiającymi praktyczne zastosowanie nowych źródeł energii było zbudowanie prądnicy do wytwarzania prądu oraz silnika elektrycznego wykorzystującego prąd elektryczny. Dynamo użytkowe skonstruował w 1866r. Ernest Werner Siemiens , prądnicę synchronizował - Paweł Jabłoczkow w 1878r . Pierwszą hydroelektrownie zbudowano w Appleton w USA w 1882r . Długo trwały prace związane z konstrukcja silnika elektrycznego. Równocześnie opracowano zasady przesyłania i magazynowania energii elektrycznej oraz jej wykorzystania publicznego i domowego. Najczęstrze było zastosowanie elektryczności w telekomunikacji: telegraf, położenie pierwszego podwodnego kabla przez kanał La Manche i przez Atlantyk, wynalazek telefonu, radiotelegraf . Energia elektryczna zrewolucjonizowała metody produkcji, komunikację, życie codzienne. Silnik spalinowy. W ciągu XIX w. Wielu konstruktorów poświeciło się skonstruowaniu silnika spalinowego wyzwalającego energie mechaniczną na skutek spalania wewnętrznego w cylindrze silnika gazu lub odpowiedniej mieszanki paliwa płynnego. Pierwszą udana konstrukcja na gaz był silnik Francuza Jeana Lenoira ; pierwszy silnik benzynowy czterosuwowy skonstruował Carl Benz w 1879 r a silnik wysokoprężny o samoczynnym zapłonie,

(…)

… przemysłowa spowodowała wielki krok w światowej produkcji przemysłowej. Postęp techniczny spowodował powstanie nowych, dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu: elektrycznego, naftowego, samochodowego, chemicznego, hutnictwa metali kolorowych. Postęp rewolucji agrarnej zaowocował wzrostem produkcji rolnej na obszarach pozaeuropejskich. Jednocześnie potaniał transport i do Europy zaczęły napływać duże…
… najpierw w Anglii. Nawozy azotowe, najcenniejsze dla wzrostu roślin, zaczęto produkować po 1908 r. Pierwsze fabryki powstają od 1912 r. Po 1860 r. rozpoczęto eksploatację wielkich złóż soli potasowej w Niemczech. W II poł. XIX w zaczęto produkcje sztucznych materiałów: gumy, celuloidu, bakelitu. Rozpoczęła się również wielka kariera ropy naftowej i przemysłu petrochemicznego. Początkowo najważniejsza…
…, wykorzystujący ciężkie oleje Rudolf Diesel w 1893r.
Hutnictwo. Dalszemu udoskonaleniu podlegało hutnictwo żelaza. Doszło do masowej produkcji taniej stali. Stal zaczęła systematycznie zastępować żelazo kute, walcowane oraz surówkę żelaza w kolejnictwie, budownictwie, przemyśle maszynowym, stoczniowym itp. Elektryczność zastosowano w hutnictwie do otrzymania szlachetnej stali oraz stali stopionej o wyjątkowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz