Reumatologia - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Reumatologia - wykład - strona 1 Reumatologia - wykład - strona 2 Reumatologia - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Reumatologia(RZS)
Reumatologia (z greckiego rheuma = prąd) zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zachowawczym chorób wywołujących długotrwały ból albo zapalenie stawów lub tkanek miękkich wchodzących w skład narządów ruchu (mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi, kaletek maziowych, itd.). Przedmiotem zainteresowania reumatologii są m.in. choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów, pozastawowe zespoły bólowe związane z narządami ruchu, niektóre zaburzenia metaboliczne (np. dna moczanowa) i choroby układowe tkanki łącznej (kolagenozy).
R.Z.S
Reumatoidalne zapalenie stawów(polyartritis rheuatoidea) - zwane niegdyś gośćcem przewlekle postępującym, jest przewlekłą chorobą całego organizmu, z okresami zaostrzeń i remisji (ustąpienia ostrych objawów). W wielu przypadkach choroba ta prowadzi do inwalidztwa, a niekiedy nawet do zgonu. Etiologia:
nie jest jednoznaczna do określenia;
raz rozpoczęty proces chorobowy nie ustępuje;
zmiany stawowe doprowadzają do znacznej destrukcji stawów, pozostawiając trwałe zniekształcenia i ograniczenie ruchomości;
występuje 4-6 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, może wystąpić w każdym wieku, a dotyczy około 1-2% całej populacji;
Objawy:
poranna sztywność stawów, obrzęk (zapalenie) stawu obejmujący co najmniej 3 lub więcej stawów, lokalizacja zmian w nadgarstkach, śródręczu lub w palcach, symetryczność zmian, typowe zmiany radiologiczne, guzki reumatoidalne, obecność czynnika reumatoidalnego,
Zmiany w małych stawach w początkowym stadium, wraz z rozwojem choroby zmiany zwyrodnieniowe atakują większe stawy,
Jeśli chory spełnia co najmniej 4 z tych kryteriów, to lekarz rozpoznaje reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyny:
RZS należy do grupy chorób zwanych autoimmunologicznymi. W schorzeniu tym organizm zwraca się przeciwko samemu sobie. Obiektem "ataku" układu immunologicznego jest on sam, a dokładniej fragment przeciwciała zwany Fc. (Nie została jeszcze ustalona przyczyna takiego stanu). Na pewno wiąże się on z uwarunkowaniami genetycznymi i, prawdopodobnie, z zakażeniem wirusami bądź innymi drobnoustrojami. Czynnikiem bezpośrednio wyzwalającym objawy jest czasem przebyty poród, znaczny wysiłek fizyczny, silny i długotrwały stres, uraz czy zakażenie.
Z takim "samobójczym atakiem" łączy się zawsze odczyn zapalny, który doprowadza do pogrubienia błony maziowej stawów i zniszczenia chrząstki. Zapaleniu ulegają również małe naczynia w całym organizmie. Jest to przyczyna objawów pozastawowych.


(…)

…. Jednym z najbardziej popularnych badań stwierdzających obecność tego czynnika jest odczyn lateksowy (popularnie "lateks"). W badaniach obserwuje się zmiany charakterystyczne dla przewlekłego stanu zapalnego: wzrost OB, zmniejszenie stężenia żelaza w surowicy, niedokrwistość.
Ważne jest również badanie radiologiczne - najczęściej są to zdjęcia dłoni. Stwierdza się wtedy m.in. osteoporozę, zwężenia szpary stawowej, nadżerki. Zdjęcia nie powinny być wykonywane częściej niż co 1-2 lata.
Powikłania:
skrobiawica polegająca na odkładaniu się patologicznego, powstającego w przewlekłych procesach zapalnych białka w różnych narządach - m.in. w nerkach. Może wtedy dojść do niewydolności nerek i… zgonu.
Leczenie:
niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - ich stosowanie wiąże się z występowaniem wielu działań niepożądanych. Mogą to być zaburzenia żołądkowo-jelitowe, odczyny alergiczne, zaburzenia pracy szpiku (i w rezultacie np. niedokrwistość), zaburzenia pracy układu nerwowego (bóle i zawroty głowy). Niekiedy NLPZ wywołują krwawienia z przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Należą do nich:
kwas acetylosalicylowy;
indometacyna;
diklofenak;
ibuprofen; leki modyfikujące proces zapalny - skuteczne…
…, zwłaszcza w godzinach porannych. W zaawansowanych stadiach rzs palce ustawiają się w jednym kierunku (w stronę kości łokciowej). Nazywane jest to odchyleniem łokciowym. Charakterystyczne są też zaniki mięśni. Ostatecznie dłoń staje się niesprawna, a drobne stawy usztywnione.
W 20% przypadków pod skórą, szczególnie na łokciach i kolanach oraz w innych miejscach narażonych na ucisk, pojawiają się guzki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz