Relacje UE ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Relacje UE ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki - strona 1  Relacje UE ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki - strona 2

Fragment notatki:

Relacje UE ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Unia Europejska i Stany Zjednoczone są największymi partnerami w dziedzinie handlu i inwestycji dla prawie wszystkich krajów świata, a zarazem mają decydujący glos w wielu kwestiach politycznych. Współpraca wzmocniona jest względami militarnymi w ramach członkostwa obu partnerów w NATO.
Geneza wzajemnych stosunków: Po II WŚ USA skierowało do zniszczonych państw europejskich propozycję pomocy materialnej (Plan Marshalla), co stało się impulsem do zacieśniania współpracy transatlantyckiej oraz do rozpoczęcia procesu integracji europejskiej. Oficjalne kontakty między Brukselą a Waszyngtonem nawiązano w 1953 roku, kiedy USA mianowało swoich obserwatorów przy EWWiS, a następnie w 1961 roku USA ustanowiły misję dyplomatyczną przy WE. Ze strony europejskiej - w 1954 Wysoka Władza (obecnie KE) ustanowiła swoje przedstawicielstwo w Waszyngtonie, które w 1971 przekształciło się w pełnoprawną placówkę dyplomatyczną.
Regularne kontakty rozpoczęły się od wymiany wizyt przedstawicieli PE i Kongresu USA. Od 1972 odbywają się regularne, dwa razy w roku spotkania organizowane na przemian w USA i w Europie.
Relacje handlowe można podzielić na trzy etapy: lata 60  intensyfikacja i liberalizacja powiązań. Główną płaszczyzną stosunków były rokowania prowadzone pod auspicjami GATT, częściej z inicjatywy USA niż WE (Stany Zjednoczone były zainteresowane zminimalizowaniem skutków wywołanych powołaniem do życia EWG). Udało się zliberalizować obrót towarami przemysłowymi, ale nie obyło się bez konfliktów. Źródłami powstawania napięć był program wspólnej polityki rolnej EWG oraz skutki kolejnych jego etapów oraz zasady organizacji stosunków EWG z krajami trzecimi. USA obwiniały EWG za nieuwzględnianie amerykańskich interesów gospodarczych
lata 70 i 80  nowy protekcjonizm. Wspólnota przygotowująca się do rozszerzenia (UK, Irlandia, Dania) chciała uporządkować swoje stosunki zewnętrzne, dlatego wystąpiono z inicjatywą podjęcia rokowań gospodarczych, handlowych i politycznych. Podpisano krótkoterminowe porozumienie o handlu wzajemnym oraz deklarację o konieczności podjęcia nowej rundy rokowań na forum GATT w 1972 r. W tym okresie obaj partnerzy uciekali się do stosowania szerokiej gamy barier pozacelnych, co odcisnęło piętno na wzajemnych stosunkach handlowych. Początek lat 80 to kolejny kryzys we wzajemnych stosunkach - podnoszono problemy swobody handlu produktami rolnymi oraz objęcie zasadami GATT międzynarodowego handlu usługami.
Runda Urugwajska (1986) - USA były zainteresowane liberalizacją handlu światowego, w szczególności ze Wspólnotą, udało się osiągnąć szereg porozumień, ale tym razem również pojawiło się kilka kwestii spornych; wzajemny protekcjonizm w rolnictwie, preferencje celne WE wobec krajów rozwijających się, byłych kolonii i terytoriów zamorskich, które naruszyły zdaniem Waszyngtonu klauzulę najwyższego uprzywilejowania. Zakończenie Rundy Urugwajskiej w 1992 przyniosło przekształcenie GATT w WTO.


(…)

… w zakresie nieproliferacji broni masowego rażenia i walki z chorobami, wzmacniania współpracy gospodarczej i procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i w Sudanie, rozwiązywania globalnych problemów, współpracy z zakresie energetyki i zmian klimatu. Szczególne znaczenie miała deklaracja w sprawie Iraku, która opierając się na rezolucji nr 1546 Rady Bezpieczeństwa ONZ z maja 2004 r., przekazywała władzę…
… ograniczenie się do kontroli tego kraju przez inspektorów ONZ. Gdy USA zaczęły naciskać na Radę Bezpieczeństwa ONZ, by wydała rezolucję zezwalającą na użycie siły, Francja, Niemcy i Belgia stanowczo wypowiedziały się przeciwko temu. Jednakże 30 stycznia 2003 r. premierzy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Polski, Portugalii, Danii i Węgier oraz prezydent Czech podpisali tzw. list ośmiu, w którym wyrażali…
…, wsparcie demokracji w Rosji, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, zapobiegania proliferacji broni masowego rażenia czy walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną). USA zadeklarowały, że będą prowadzić dialog z UE jako aktorem odgrywającym pełną rolę i przyjmującym pełną odpowiedzialność na scenie międzynarodowej.
Zamach na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 r. sprawił, że Unia…
… również m.in. na temat walki z globalnym ociepleniem, współpracy gospodarczej w obliczu kryzysu, liberalizacji handlu światowego i bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent USA Barack Obama zaapelował o przyjęcie do UE Turcji i podtrzymał poparcie realizacji tarczy antyrakietowej, póki Iran kontynuuje swój program atomowy. Zapowiedział również rozmowy z Rosją w sprawie redukcji arsenału nuklearnego.
26…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz