Rektyfikacja orzeczeń w postępowaniu cywilnym-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rektyfikacja orzeczeń w postępowaniu cywilnym-opracowanie - strona 1 Rektyfikacja orzeczeń w postępowaniu cywilnym-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Rektyfikacja orzeczeń w postępowaniu cywilnym:
 
Rektyfikacja to takie czynności sądu, które odnoszą się do już wydanego wyroku.  
Rektyfikacja przejawia się w trzech odmianach:
1.       Sprostowanie wyroku;
2.       Uzupełnienie wyroku;
3.       Wykładnia wyroku;
 
 
Sprostowanie wyroku odnosi się tylko do pewnych niedokładności, błędów rachunkowych, omyłek pisarskich, np.: zamiast Jan Nowak napisano Jan Nowicki, zamiast napisać 120 000 zł napisał 12 milionów – to są błędy pisarskie.
Takie niedokładności mogą być sprostowane przez sędziego z urzędu lub na wniosek strony, nie ma terminu dla owego wniosku. Sąd dokonuje sprostowania wyrku w drodze postanowienia. W związku z tym iż sprostowanie nie może doprowadzić do zmiany treści orzeczenia, a każde sprostowanie jest jednak ingerencją w jego treść, ustawodawca wyposażył strony w uprawnienie do wniesienia zażalenia – jest to bariera chroniąca stronę przed nadmierną aktywnością sędziego.
 
Uzupełnienie wyroku dokonuje się wyłącznie z inicjatywy strony, uzupełnienie wyroku jest szczególnym instrumentem pozwalającym eliminować błędy sądu.
Na czym polegają owe błędy sądu np.: sąd nie orzekł o całości żądania, np.: wnosimy o zasądzenie 5 milionów złotych, sąd zasądza milion i oddala 2 miliony, a co do dwóch się nie wypowiada ( nie orzekł o całości) – należy wnieść wniosek o uzupełnienie wyroku o dwa miliony zł, inne sąd nie orzekł o odsetkach. Uzupełnienie wyroku odnosi się do takich sytuacji gdy sąd powinien w ramach wyroku dokonać jeszcze/ wydać inne orzeczenie np.: orzeczenie o kosztach (orzeka w formie postanowienia)
Wniosek o uzupełnienie wyroku wnosi się w terminie tygodniowym, wniesienie wniosku nie tamuje upływu terminu do wniesienia środka zaskarżenia, np.: „jeżeli sąd nam zasądził milion, dwa oddali a o dwóch się nie wypowiedział – składamy wniosek o uzupełnienie wyroku (aby orzekł o dwóch) i oprócz tego wnosimy apelację, dopiero gdy sąd orzekł uzupełnieniu wyroku to możemy rozszerzyć apelację, uzupełnić apelację.
Co w sytuacji gdy nie wniesiemy wniosku o uzupełnienie wyroku? Np. : sąd nie orzekł o kosztach zastępstwa procesowego, a powinien – czy można wówczas wnosząc apelacje jednocześnie domagać się rozstrzygnięcia o tych kosztach – nie, ponieważ jeżeli sąd o czymś nie orzekł (nawet gdy powinien), to nie mamy orzeczenia, nie można skarżyć coś co nie istnieje.
Jeżeli nie wniesiemy wniosku o uzupełnienie to nie ma możliwości dochodzenia jakiegokolwiek odszkodowania od skarbu państwa.  
Wykładnia wyroku dokonywana jest zarówno z urzędu jak i na wniosek. Jeżeli zostało sporządzone uzasadnienie (elementy uzasadnienia są niezbędne aby zrozumieć treść sentencji ), wykładnia wyroku dotyczy zarówno sentencji jak i uzasadnienia. Wykładni wyroku należy dokonać wtedy gdy wyrok jest niejasny, budzi wątpliwości co do sposobu wykonania lub zakresu powagi rzeczy osądzonej, np.: sąd wydał postanowienie zabezpieczające w postaci zajęcia udziałów w sp. zoo, jęcie udziałów oznacza że te udziały nie mogą być zbyte, a przed zajęciem udziału strona zawarła umowę o ich sprzedaży pyta się sędziego „czy przyjęcie zapłaty za udziały jest dopuszczalne, czy nie”, czy postanowienie o zajęciu wyklucza przyjęcie zapłaty, czy nie wyklucza – skoro skutkiem przyjęcia zapłaty jest przejście udziałów na inną stronę, to czy należy przyjąć taką zapłatę, (sędzia dokonując wykładni powinien odpowiedzieć „nie n ależy przyjmować zapłaty, bo to powoduje skutek rozporządzający i niweczy zajęcie”.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz