Wydanie postanowienia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wydanie postanowienia - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

WYDANIE POSTANOWIENIA.
W procesie sąd wydaje postanowienie jeżeli według kodeksu nie jest przewidziane wydanie wyroku lub nakazu zapłaty. Postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym wiąże sąd od chwili, w której zostało podpisane wraz z uzasadnieniem, jeżeli zaś sąd postanowienia nie uzasadnia, od chwili podpisania sentencji.
Uzasadniane na piśmie są postanowienia, które mogą być zaskarżone w drodze zażalenia. Inne zaś postanowienia choćby były doręczane nie są uzasadniane. Postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia i doręcza, jeżeli podlegają zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia. Postanowienie doręcza się stronie, która tego żądała. Postanowienia wydane na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza z urzędu obu stronom, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
W postępowaniu nieprocesowym sąd wszelkie orzeczenia wydaje w formie postanowienia. Sąd doręcza i uzasadnia postanowienia według przepisów obowiązujących w procesie.
SPROSTOWANIE O sprostowaniu orzeczenia mówimy wówczas, gdy zaszły w nim niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste pomyłki. Chodzi tu jedynie o omyłki sądu. Omyłka musi być widoczna w samej treści orzeczenia lub jego uzasadnienia. Sprostowanie może nastąpić na wniosek strony, prokuratora, uczestnika postępowania w postępowaniu nieprocesowym, a także z urzędu. Nie ma tu żadnego terminu do zgłoszenia wniosku. Właściwy do rozpoznania wniosku jest sąd, który wydał orzeczenie, jeżeli sprawa toczy się przed sądem II instancji, sąd ten może z urzędu sprostować orzeczenie sądu I instancji. Sprostowanie następuje w drodze postanowienia na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie takie podlega zaskarżeniu w drodze zażalenia.
UZUPEŁNIENIE
Uzupełnienie orzeczenia może nastąpić tylko na wniosek strony, prokuratora lub uczestnika postępowania nieprocesowego, a nie z urzędu. Strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu - od jego doręczenia - zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy winien był zamieścić z urzędu. W razie przychylenia się do wniosku sąd wydaje wyrok uzupełniający. Jeżeli zaś uzupełnienie dotyczy tylko kwestii kosztów lub natychmiastowej wykonalności, sąd wyda postanowienia. Wyrok uzupełniający jest wyrokiem samoistnym. WYKŁADNIA
Sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści. Sąd wyjaśnia orzeczenia autentycznie(z mocą obowiązującą).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz