Regulacja pompy-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 2002
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Regulacja pompy-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Narysuj charakterystyki przepływu pompy i układu przy regulacji dławieniowej. Zaznacz obszar strat regulacji.
Regulacja dławieniowa polega na zmianie wielkości otwarcia zaworu umieszczonego na króćcu tłocznym pompy. Dzięki temu następuje zmiana oporów w przepływu w układzie czemu towarzyszy samoczynne dostosowanie się wydajności pompy do tych wartości.
Pkt A - pierwotne parametry pompy Q i H
Pkt C - nowy pkt pracy przy zmniejszonej wydajności.
Regulacja upustowa wraz z charakterystyka
Łopatki wirnika obracając sie wywołują sile odśrodkowa która jest równoważna do promieniowej przemiennik częstotliwości jest urządzeniem elektronicznym, którego zadaniem jest przekształcanie energii prądu przemiennego o stałej amplitudzie napięcia (V=const) i stałej częstotliwości (f=const) na energię o regulowanej do potrzeb zmiennej częstotliwości (f=var) i zmiennej amplitudzie napięcia (V=var). Przemiennik częstotliwości jest urządzeniem służącym do płynnej regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych z zachowaniem jak najlepszych ich parametrów ruchowych.
Podać sposoby regulacji pomp.
Wydajność pompy lub wysokość podnoszenia (lub obu jednocześnie) poprzez zmianę parametru regulacji.
1) Regulacja przy stałej prędkości obrotowej wirnika (regulacja dławieniowa) - polega na zmianie wielkości otwarcia zaworu umieszczonego w króćcu tłocznym w pobliżu pomp. Dzięki temu następuje zmiana oporu przepływu i wys. podnoszenia.
2) Regulacja przez nastawianie łopatek kierownicy wlotowej. Regulacji dokonuje się przez zmianę kąta nachylenia łopatek kierownicy co polepsza własności antykawitacyjne pompy, wpływa dodatnio na przebieg charakterystyki przepływu, zapobiega odrywaniu się strug od łopatek oraz zapobiega drganiom pompy.
3) Regulacja przez nastawienie łopatek wirnika wpływa w sposób istotny na wydajność pompy śmigłowej. Wysokość podnoszenia jest niezmienna. (diagonalne i śmigłowe).
4) Regulacja parametrów pomp przez zmiany konstrukcyjne wirnika. Stosuje się to gdy chcemy uniknąć strat spowodowanych dławieniem, wtedy obniżamy wartość parametrów pompy przez zmniejszenie wirnika (średnicy zewnętrznej).
5) Regulacja parametrów pracy przez zmianę prędkości obr. Przy zmianie prędkości obrotowej ulegają zmianie, wydajność, wysokość ssania i podnoszenia oraz ciśnienie.
6) Regulacja przez zmianę liczby włączonych pomp w zespole złożonym z n-pomp połączonych równolegle.
7) Regulacja przez zmianę objętości względnej doprowadzonego powietrza do rurociągu ssawnego
8) Regulacja upustowa - w pompach śmigłowych:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz