Referendum i jego rodzaje.
referendum jest klasyczną formą demokracji bezpośredniej. Polega na wypowiadaniu się przez wyborców w formie głosowania, na tematy będące przedmiotem tego głosowania, a dotyczące spraw całego państwa lub jego określonej części. Istotą referendum jest nadanie mu formy głosowania, które przebiega w oparciu o podstawowe zasady prawa wyborczego(powszechność, równość, bezpośredniość i tajność) oraz sformułowane alternatywy tak lub nie bądź opcji, której wyborca daje preferencję w głosowaniu.
Rodzaje referendów wg poszczególnych kryteriów:
w oparciu o kryterium zasięgu terytorialnego
ogólnokrajowe 2. lokalne
w oparciu o kryterium obowiązku przeprowadzenia referendum
obligatoryjne ( gdy podjęcie decyzji o obowiązywaniu określonego aktu musi zostać podjęte w drodze refer. Np. Konstytucja RP)
fakultatywne ( gdy podmioty zarządzające refer. uznają to za konieczność)
w oparciu o kryterium skutków prawnych
wiążące - gdy akt lub decyzja w nim podjęta nabiera bezpośredniej skuteczności prawnej konsultatywne - gdy wynik referendum stanowi tylko wskazówkę do podjęcia decyzji w oparciu o kryterium momentu przeprowadzenia uprzednie - wynik jego ma być przesłanką wiążącą lub sugerującą przy podejmowaniu decyzji
następcze - takie , które zatwierdza akt lub decyzję podjętą przez organ upoważniony.
Szczególnym rodzajem refer. jest refer. ustawodawcze, polegające na uchwaleniu ta drogą ustawy jest ono jednak w Polsce nieznane.
Referendum w Polsce może zarządzić tylko Sejm lub Prezydent działający za zgoda Sejmu
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)