Referat z zanieczyszczeń środowiska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 231
Wyświetleń: 5208
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat z zanieczyszczeń środowiska - strona 1 Referat z zanieczyszczeń środowiska - strona 2 Referat z zanieczyszczeń środowiska - strona 3

Fragment notatki:

Dwutlenek siarki i związki pochodne
Ilość dwutlenku siarki zużywana na skalę przemysłową przy produkcji kwasu siarkowego jest dużo mniejsza niż ilość SO2 powstającego ze źródeł antropogenicznych.
Ditlenek siarki jest ciężkim gazem, więc jego rozprzestrzenianie w atmosferze jest stosunkowo wolne. Dostając się do powietrza, SO2 ulega katalicznemu utlenieniu na tlenkach metali zawartych w pyłach, lub fotochemicznemu tworząc SO3. Po zmieszaniu z parą wodną powstaje H2SO4.
Siarkowodór jest bezbarwnym gazem o cuchnącym zapachu zgniłych jajek. Powstaje między innymi na skutek aktywności mikrobiologicznej w rozkładającej się materii organicznej a także w wyniku biologicznej redukcji siarczanów. Część siarkowodoru, która zostaje wprowadzona do atmosfery, ulega przemianie w ditlenek siarki w procesie utleniania:
H2S + O2 SO2 + H2O
Źródła związków siarki
Tak jak z większością zanieczyszczeń, również związki siarki mają różne źródła pochodzenia. Pierwszą, najstarszą grupą są źródła naturalne, takie jak erupcje wulkanów, pożary roślinności czy też siarkowodór powstający w wyniku rozkładu substancji organicznych. Do drugiej grupy zaliczamy wszystkie antropogeniczne źródła. Dwutlenek siarki jest znaną substancją zanieczyszczającą środowisko. Powstaje podczas spalania węgla, oleju napędowego, zanieczyszczonego pirytem, Fe2S2 . 4Fe2S2 + 11O2 2Fe2O3 + 8SO2
S (organiczna, w paliwie) + O2 SO2
Stosowane paliwa różnią się między sobą zawartością siarki:
Węgiel (0,1-6%)
Olej opałowy (0,75-3%)
Ropa naftowa (0,04%)
Olej napędowy (0,22%).
Według szacunków około 61% dwutlenku siarki powstaje podczas spalania węgla, 25% w spalaniu produktów naftowych, 10% jako skutek uboczny wytopu rud siarczkowych miedzi, a 1,5% podczas wytopu rud siarczkowych ołowiu i cynku.
Wyemitowany do atmosfery ditlenek siarki, pod wpływem wilgotności ulega w części utlenieniu do siarczanu (VI). Pozostała część zostaje usunięta w postaci suchego opadu, czyli związki siarki są sorbowane na wilgotnych powierzchniach roślin, budynków, glebie i wodzie. Taka mieszanina SO2 i siarczanu (VI) w atmosferze może przebywać w powietrzu przez okres 2-6 dni i zostać przeniesiona na odległość 4000km.
Kwas (H2SO4) jest używany jako najważniejszy odczynnik w chemicznej syntezie przemysłowej. Stosuje się go do otrzymywania benzyny wysokooktanowej, nawozów fosforowych oraz różnych związków nieorganicznych i organicznych. Jest również wykorzystywany w procesach oczyszczania stali, przyczyniając się do zakwaszania ścieków. Jest on głównym składnikiem kwaśnych deszczy.
Kwaśne deszcze powstają w wyniku zanieczyszczenia atmosfery mieszaniną tlenków siarki SOx i azotu NOx. W reakcji połączenia SO

(…)

… budowlanych (tlenki wapnia, krzemu, glinu, krzemiany, inne),
Emitowane przez huty żelaza oraz odlewnie ( tlenki manganu, żelaza, tytanu, cynku, fosforany, fluorki),
Powstające w zakładach hutnictwa metali nieżelaznych (tlenki krzemu, pyły metali ciężkich).
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)
W stanie czystym WWA występują jako bezbarwne, białe, jasnożółte lub jasnozielone kryształki. Związki te charakteryzują się słabą rozpuszczalnością się w wodzie i dość dobrą w rozpuszczalnikach organicznych. Do ich ilościowego oznaczania wykorzystuje się wykazywane przez nie zjawisko fluorescencji.
Źródła WWA w środowisku.
W środowisku przyrodniczym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne są obecne w kaustobiolitach. Biolity to skały osadowe pochodzenia organicznego. W tej grupie związków wyróżniamy związki…
… środowiska występują trudności w określeniu czy dane stężenie WWA w roślinie jest wynikiem jego biosyntezy w niej czy węglowodór dostał się ze środowiska.
Węglowodory aromatyczne są obecne także w tzw. fumarolach (gorących ekshalacjach wulkanicznych, składających się z pary wodnej, par siarki, CO2, F, Cl, H2S), gorących źródłach, podmorskich wyciekach ropy naftowej.
WWA powstają jako produkty niecałkowitego…
… z transportem są emitowane tuż przy powierzchni ziemi, więc bezpośrednio mają wpływ na stężenie zanieczyszczeń w warstwie przyziemnej.
Fluor i jego związki
Fluor jest najlżejszym i najbardziej reaktywnym chemicznie pierwiastkiem z grupy fluorowców, o żółto zielonkawej barwie. W połączeniu z parą wodna obecną w powietrzu tworzy fluorowodór, który ma działanie silnie utleniające i korozyjne:
F2 + H2O HF + O2…
…, wpływają na emisję tego metalu do atmosfery. Są to procesy produkcji akumulatorów, kabli, drutów, barwników, insektycydów. Ołów tworzy stopy z różnymi innymi metalami: z antymonem (baterie), srebrem (przy lutowaniu i anodach), strontem i cyną (jako składniki anod do elektrolitycznego otrzymywania metali).
b
a

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz