W okresie 1814-1830 była połączona z Holandią - Królestwo Niderlandów. Dopiero w roku 1830 Belgia stała się niezależnym państwem poprzez secesję - niepodległość zdobyła w wyniku powstania przeciwko dominacji holenderskiej (rewolucja belgijska). Konstytucję uchwalono w 1831 r, nadając Belgii ustrój monarchii parlamentarnej. Ta konstytucja obowiązuje do dziś, lecz wprowadzono wiele poprawek (np. na początku Belgia była państwem unitarnym a językiem urzędowym był francuski). Podział administracyjny: Belgia jest państwem federacyjnym. Dzieli się na 3 Regiony i 3 Wspólnoty; Państwo, Regiony i Wspólnoty są równe wobec prawa, dzielą się obowiązkami
Konstytucyjny podział kompetencji między władze centralne a władze krajów związkowych i uznana odrębność krajów związkowych
Dwuizbowe organy przedstawicielskie
Wspólnoty:
Flamandzka, Francuska i Niemieckojęzyczna
Łączy język i kultura, mentalność
Wspólnoty Flamandzkiej wykonuje swoje uprawnienia w prowincjach flamandzkich i w Brukseli. Wspólnota Francuska wykonuje swoje uprawnienia w prowincjach Walonii (z wyjątkiem gmin niemieckojęzycznych) oraz w Brukseli. Niemieckojęzyczna Wspólnota wykonuje swoje uprawnienia w gminach prowincji Liege i niemieckojęzycznym obszarze.
Uprawnienia w zakresie kultury, edukacji, języków itd.
Mają parlamenty i rządy, przy czym we Flamandii jest jeden rząd i parlament (połączone z regionalnym). Parlament Flamandii składa się z 118 członków rady z Regionu Flamandzkiego, 6 niderlandzkojęzycznych członków parlamentu Regionu Brukseli. Członkowie parlamentu Flamandii reprezentują Wspólnotę w Senacie. Na zgromadzenie ustawodawcze - parlament Wspólnoty Francuskiej - składa się z 94 członków: 75 wybranych przedstawicieli Parlamentu Walonii i 19 francuskojęzycznych wybranych przedstawicieli Parlamentu Regionu Stołecznego Brukseli. Parlament Wspólnoty Niemieckojęzycznej składa się z 25 członków i jest bezpośrednio wybierany.
Regiony
Flamandzki, Bruksela, Waloński
Interesy ekonomiczne
Mają parlamenty i rządy. Parlamenty Regionalne są wybierane bezpośrednio co 5 lat
Region i Wspólnota Flandrii są połączone! - Parlament Flamandzki i Rząd Flamandzki
mają uprawnienia odnoszące się do gospodarki, zatrudnienia, rolnictwa, gospodarki wodnej, budownictwa mieszkaniowego, robót publicznych, energetyki, transportu (z wyjątkiem belgijskich kolei), ochrony środowiska, urbanistyki i planowania przestrzennego, ochrony przyrody, kredytów, handlu zagranicznego, nadzór nad prowincjami, gmin i przedsiębiorstw użyteczności międzywspólnotowego.
Państwo
Klasyczny zestaw kompetencji państwa federalnego: sądownictwo, armia, policja federalna, ochrona społeczna, ważne prawa w dziedzinach ochrony społecznej, długu publicznego, polityki monetarnej i gospodarczej, energii nuklearnej, przedsiębiorstw państwowych, federalnych instytucji kulturalnych i naukowych oraz zobowiązań międzynarodowych. Ogólnie zajmuje się wszystkim tym, co nie jest w gestii Wspólnot i Regionów, może robić wyjątki i ograniczenia w uprawnieniach Wspólnot i Regionów.
(…)
…. Dopiero w latach 50. nastapił podział polityczny oparty o język
Brak tożsamości narodowej - obecny premier Belgii Yves Leterme powiedział kiedyś, że jedynymi wspólnymi rzeczami wszystkich Belgów jest król, reprezentacja piłkarska i piwo. Waloni i Flamandowie różnią się językiem, kulturą (germańska i romańska) i mentalnością (północ i południe)
Różnice ekonomiczne - W Walonii gospodarka oparta…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)