To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
RECEPCJE PRAWA RZYMSKIEGO
1. wraz z rozwojem handlu i przemysłu oraz ugruntowaniem się stosunku poddańczego do łask wróciło prawo rzymskie.
2. renesansu dokonali prawnicy z Boloni po odkryciu Digestów justyniańskich.
Niemcy
Recepcja teoretyczna lub wczesna wyrażała się przyjęciu założenia, że prawo rzymskie jest rodzimym systemem prawa (kontynuacja imperium rzymskiego przez cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego). Koncepcja narodziła się w XIIw., w okresie polityki włoskiej cesarzy. Wpływy te utrwaliło przenikanie norm prawa rzymskiego do Niemiec za posłannictwem kleru, sądownictwa i nauki. Recepcja praktyczna oznaczała przyjęcie prawa rzymskiego za obowiązujący system prawa przez wymiar sprawiedliwości.
Przyczyny recepcji
Formalne: miały charakter teoretyczno prawny. Nawiązywały do symbolicznej kontynuacji przez Rzeszę spuścizny imperium rzymskiego. Prawo rzymskie potraktowano jako własne cesarskie. Podkreślano też potęgę ujednolicenia przez likwidację praktykularyzmu (osobowego lub terytorialnego) dążąc do wprowadzenia prawa powszechnego.
Materialne
Związane były z rozkwitem gospodarki towarowo pieniężnej i zmianami stosunków społecznych. Prawo rzymskie zaczęło odpowiadać interesom feudałów - korzystne przepisy o kolonacie i emfiteuzie (wieczystej dzierżawie) gwarantująca dominacje w warunkach ziemskich - i mieszczan (rzymskie działy prawa rzeczowego i zobowiązaniowego były przydatne dla rozwijającej się wymiany handlowej)
Sposoby przeprowadzania (drogi)
działalność fakultetów prawa i jurystów. Ekspansję prawa rzymskiego wspierali wykształceni prawnicy. Zaczęli oni obsadzać urzędy propagując i realizując prawo rzymskie. Ich dokonania znajdowały poparcie na uniwersyteckich fakultetach prawnych. One to wydawały opinie prawne w związku z zapytaniem sądu, który nie mógł sobie poradzić z problemem. Przedmiotem studiów prawniczych były prawo rzymski i kanoniczne.
orzecznictwo sądowe zwłaszcza sądu kameralnego Rzeszy. Niemiecki wymiar sprawiedliwości oparty na logistach zaczął rozpowszechniać rzymską myśl prawniczą sięgając do glosowanego prawa jutyniańskiego. Praktykę usankcjonowało utworzenie w 1495 r. sądu kameralnego Rzeszy, Sędziowie mieli sądzić na podstawie prawa powszechnego Rzeszy (prawo rzymskie). Istniało tu domniemanie ważności norm. W rezultacie całkowicie prawo rzymski zostało zaakceptowane, w praktyce sądowej spychając prawo zwyczajowe, które wymagało dowodzenia.
ustawodawstwo wewnętrzne. Romanizację prawa ukształtowało wydawanie spisów prawa lokalnego. Zbiory te Landrechty miały na celu unifikację prawa lokalnego. W praktyce regulowane przez legistów ulegały wpływom prawa rzymskiego.
Glosatorzy i postglosatorzy Na przełomie XI/XII, wraz z przemianami gospodarczymi i kulturalnymi zaczęto poszukiwać systemu prawa odpowiadającego tym przekształceniom. Szkoła Boloni odkryła Digesta jutyniańskie. Szczegółowo tematem przebadania zajął się Irnerius (1070 - 1130) badając metodą ezgzegezy. Dokonywał tego w formie glos (objaśnień). Jego następcy zaczęli opracowywać prawo rzymskie za pomocą kazusów. Szkołę glosatorów (Azon, Bulgarius, Martinus) podsumował Accursius (1185 - 1260) zbierając i porządkując najważniejsze glosy.
(…)
…)
Oddziaływania na inne kraje:
Zależało od wielu czynników m.in. położenia geograficznego, tradycji historycznej, rozwoju prawa rodzinnego, nauczania prawa, sytuacji gospodarczo - społeczno - politycznej.
Występowały 4 strefy:
kraje o nieprzerwanej tradycji stosowania prawa rzymskiego począwszy od krajów antycznych (Włochy, Francja południowa, Portugalia, wschodnia Hiszpania).
strefa o silnych wpływach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)