Reakcje państw i wspólnoty międzynarodowej na naruszenie prawa międzynarodowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Reakcje państw i wspólnoty międzynarodowej na naruszenie prawa międzynarodowego - strona 1  Reakcje państw i wspólnoty międzynarodowej na naruszenie prawa międzynarodowego - strona 2

Fragment notatki:

Reakcje państw i wspólnoty międzynarodowej na naruszenie prawa międzynarodowego, a zwłaszcza zagrożenie lub naruszenie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa Przez spór rozumiemy tutaj:
- naruszenie KNZ,
- naruszenie innej umowy międzynarodowej,
- inne naruszenie prawa międzynarodowego.
Reakcje wspólnoty międzynarodowej na naruszenie prawa międzynarodowego - rozwiązywanie sporów w ONZ Wśród celów ONZ wymienia się załatwianie i rozstrzyganie sporów lub sytuacji mogących prowadzić do naruszenia pokoju w drodze pokojowej według zasad sprawiedliwości i prawa międzynarodowego. KNZ pozostawia jednocześnie państwom swobodę wyboru środków - zgodnie więc z art. 33 wymienia się: rokowania, badania, mediacje, koncyliacje, rozjemstwo, rozstrzygnięcia sądowe, odwołanie się do organów lub układów regionalnych. Ale swoboda ta jest ograniczona kompetencjami RB - na której spoczywa główna odpowiedzialność za utrzymanie pokoju. Należy również pamiętać, że każdy członek ONZ ma prawo zwrócenia ZO lub RB uwagi na sytuację, której dalsze trwanie mogłoby zagrażać pokojowi lub bezpieczeństwu. To prawo przysługuje także państwu niebędącemu członkiem ONZ, pod warunkiem, że jest on strona tego sporu i zgadza się na pokojowe jego rozwiązanie. RB - ma prawo zbadać spór lub sytuację zagrażająca pokojowi. W każdej fazie sporu RB powinna wziąć pod uwagę środki jakie zostały już zastosowane. Jeżeli zostanie stwierdzone, że są to spory o charakterze prawnym, to powinny one zostać przekazane do MTS. Jeżeli żadne pokojowe metody nie przyniosły rezultatu, spor powinien zostać przekazany do RB, która zadecyduje według uznania o metodzie rozwiązania. Co więcej RB może:
bez względu na poprzednie postanowienia na podstawie art. 40 można przyjąć środki tymczasowe, A jeżeli stwierdzi istnienie zagrożenia lub naruszenia pokoju:
na podstawie art. 41 środki nie polegające na użyciu siły (sankcje gospodarcze, dyplomatyczne, transportowe)
na podstawie art. 42 upoważnienie do podjęcia działań polegających na użyciu siły lub samodzielnie podjęcie działań polegających na użyciu sił. Ponadto, w dotychczasowej praktyce organy ONZ podjęły wiele operacji pokojowych zmierzających do utrzymania światowego pokoju i bezpieczeństwa. Praktyka w tym zakresie kształtowała się w wyniku doraźnych potrzeb - w jednych przypadkach operacje podejmowano na podstawie uchwał RB, w innych decyzję podejmował Sekretarz Generalny. KNZ nie zawiera żadnych wskazówek odnośnie charakteru i zakresu tego rodzaju działalności. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu działania nie wchodzą w zakres sankcji nakładanych na państwo-naruszyciela - gdyż zawsze wymagają zgody państwa, na terenie którego są przeprowadzane. Od lat 90 XX w. rola operacji pokojowych ulega stałemu wzmocnieniu. W operacjach pokojowych w latach 1998 - 2000 uczestniczyło 775 tys. żołnierzy i cywilów. ONZ nie jest jednak dobrze przygotowana do prowadzenia tego typu działań, brak jest odpowiednich podstaw prawnych, a niektórzy negują udział sił wojskowych w działaniach, które mogłyby być realizowane przez cywilów


(…)

… było jej notyfikowanie, historycznie była to metoda mocarstw na wymuszanie pewnych żądań od państw mniejszych. Obecnie stosowanie blokady jest niezgodne z postanowieniem KNZ o zakazie użycia siły i zakazie interwencji. Dopuszczalne jst natomiast stosowanie blokady jako jednej z sankcji nałożonej przez RB.
okupację pokojową - to zajęcie części terytorium lądowego drugiego państwa bez wypowiedzenia wojny i bez oporu…
…-Portera, która ogranicza użycie siły w celu ściągnięcia długów zawarowanych umową. Co więcej, konwencje genewskie z 1949 r. o ochronie ofiar wojny zabraniają stosowania represaliów wobec rannych, chorych i rozbitków znajdujących się pod ochroną tejże konwencji. Także KNZ zabraniając w art. 2 ust. 4 użycia siły i stosowania groźby jej użycia, ogranicza w sposób istotny zakres środków podejmowanych tytułem represaliów. W sposób wyraźny stwierdzono to w Deklaracji z 24 października 1970 r., w której czytamy: „państwa maja obowiązek powstrzymania się od stosowania represaliów pociągających za sobą użycie siły”.
Wśród środków stosowanych w ramach represaliów wymienia się:
embargo - czyli zajęcie statków obcego państwa i znajdujących się na nich ładunków w portach państwa stosującego embargo. Tego rodzaju embargo…
… - rozwiązywanie sporów przez państwa
W przypadku zaistnienia sporu między państwami w skutek naruszenia prawa międzynarodowego stosowane są środki przymusu mające na celu skłonienie drugiej strony do ustępstw lub wymuszenia określonego zadośćuczynienia za naruszenie praw lub interesów danego państwa. Są to tzw. środki odwetowe. Należą do nich:
retorsje - polegają na zastosowaniu wobec państwa, które naruszyło…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz