Rak szyjki macicy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rak szyjki macicy - wykład - strona 1

Fragment notatki:

RAK SZYJKI MACICY- jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Czynniki ryzyka- palenie papierosów, doustne środki antykoncepcyjne, zakażenie chlamydiami, przewlekłe bakteryjne zakażenia pochwy, częsta zmiana partnerów seksualnych, liczne ciąże i porody, zwłaszcza w młodym wieku, przebyta radioterapia na okolicę miednicy małej. Profilaktyka polega na szczepieniach i kontrolnym badaniu cytologicznym.
Badanie cytologiczne- technika diagnostyczna w ginekologii polegające na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy. Ocena stanu zdrowia pacjentki dokonywana jest na podstawie obecności w rozmazie komórek nienabłonkowych (erytrocytów, limfocytów, komórek zapalnych, martwiczych oraz resztek cytoplazmy) - tzw. tła rozmazów. Badanie cytologiczne dorosła kobieta powinna wykonywać, co roku. Skala cytologiczna:
Grupa I- w rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki
Grupa II- w rozmazie obok komórek stwierdzanych w grupie I-szej widać liczne komórki zapalne, komórki nabłonkowe wykazujące zmiany zwyrodnieniowe oraz komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych. W grupie II-giej nie stwierdza się komórek nowotworowych czy dysplastycznych.
Grupa III- W rozmazie widać komórki z cechami dysplazji.
Grupa IV- w rozmazie stwierdza się komórki o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego.
Grupa V- w rozmazie stwierdza się komórki nowotworowe odpowiadające rakowi płaskonabłonkowemu naciekającemu szyjki macicy.
Leczenie- chirurgia laserowa, kriochirurgia, pętla elektryczna, chirurgiczna konizacja, radioterapia, chemioterapia, histerektomia (całkowite usunięcie macicy).
Szczepienie na HPV- skierowana jest głównie do dziewcząt i kobiet w wieku 13-26 lat, można ją podać kobiecie powyżej 26 roku życia jednak decyzja pozostaje w tej sytuacji w gestii lekarza prowadzącego, który podejmuje ją po analizie całokształtu indywidualnego stanu klinicznego oraz czynników ryzyka zakażenia HIV. Szczepionka składa się z 3 dawek a całkowity koszt szczepienia to ok. 1500zł.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz