Radio Maryja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Radio Maryja - strona 1  Radio Maryja - strona 2

Fragment notatki:

RADIO MARYJA
Radio Maryja jest polską rozgłośnią radiową o charakterze katolicko-narodowym, założoną w Toruniu w 1991 przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów, CSsR). Radio funkcjonuje jako kościelna osoba prawna należąca do Kościoła rzymsko-katolickiego; posiadaczem koncesji jest zakon redemptorystów podlegający bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Dyrektorem Radia jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Historia radia
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 9 grudnia 1991 roku, z nadajnika w Bydgoszczy, działając jako stacja lokalna. Rozgłośnia ta otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. W czerwcu 1994 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecała 80% pokrycia powierzchni kraju.
Radio Maryja uzyskało tzw. status nadawcy społecznego - w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej oscyluje ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie).
6 kwietnia 2006 roku nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk w imieniu Watykanu wystosował do polskich biskupów list: "(...)Stolica Apostolska prosi usilnie biskupów polskich, aby zgodnym działaniem przezwyciężali aktualne trudności spowodowane przez niektóre transmisje i stanowiska zajmowane przez Radio Maryja, które nie uwzględniają w wystarczającym stopniu słusznej autonomii sfery politycznej.(...)" Linia programowa
Głównymi elementami programu rozgłośni są ewangelizacja, modlitwa, medytacja, muzyka religijna oraz publicystyka społeczno-polityczna. Program stacji wyraża idee konserwatywne, propaguje typ państwa opiekuńczego z naciskiem na narodowy charakter polityki gospodarczej. W sprawach obyczajowych i religijnych komentatorzy Radia nawiązują do ludowych elementów polskiej religijności. Stacja ostro atakuje model liberalnego państwa demokratycznego. Według niektórych przeciwników linia ideowa Radia jest sprzeczna z postanowieniami Soboru Watykańskiego II (według zwolenników postanowienia te są dokładnie przestrzegane).
W sprawach politycznych rozgłośnia reprezentuje linię krytyczną wobec członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz przemian gospodarczych w Polsce po 1989 r., zwłaszcza sposobu przeprowadzenia procesów prywatyzacji oraz samej możliwości sprzedaży ziemi cudzoziemcom. W prezentowanych na antenie poglądach widać wyraźne nawiązania do tradycji Narodowej Demokracji kierowanej przez Romana Dmowskiego.
Najpopularniejsze audycje to: „Rozmowy niedokończone”, w których porusza się tematy społeczno-polityczne; „Aktualności dnia”; „Katechezy” oparte o Katechizm Kościoła Katolickiego; nauczanie papieży i biskupów, odmawianie brewiarza. Codziennie transmitowana jest msza święta oraz Apel Jasnogórski z Częstochowy, retransmitowany jest również serwis informacyjny Radia Watykańskiego. Transmitowane są wszystkie pielgrzymki papieskie oraz cotygodniowa modlitwa Anioł Pański.


(…)

… % - większość stanowią osoby powyżej 60 roku życia (dane z 2002 r.). Z wyników badań słuchalności radia w Polsce Radio Track (dane za luty 2006: źródło) wynika, że toruńska rozłośnia ma ok. 2,6 % udziału w rynku, co daje jej piątą pozycję w kraju. Wyprzedzają je: RMF FM (21,3%), Radio Zet (18,9%), Program I PR (14,7%) i Program III PR (6,0%). Według różnych szacunków liczba radiosłuchaczy Radia Maryja waha…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz