rada gminy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
rada gminy - omówienie - strona 1 rada gminy - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Rada Gminy
Organ kolegialny, składająca się z radnych, liczba radnych jest względnie proporcjonalna do liczby mieszkańców gminy, przedział od 15 do 45 radnych. Kadencja tego organu wynosi 4 lata od dnia wyboru, kadencja wygasa z mocy prawa, ale jest możliwe, żeby rada gminy wcześniej zakończyła swoją działalność ( odwołanie w drodze referendum, jest możliwe wyłącznie w odniesienia do pełnego składu tego organu, nie ma możliwości odwołania poszczególnych członków, 2 przypadki szczególne zakończenia działalność rady gminy: pierwszy przypadek uregulowany jest w ustawie o referendum lokalnym, rada gminy wystąpiła z inicjatywą odwołania wójta z innej przyczyny niż nie udzielenie absolutorium i w wyniku referendum przeprowadzonego z takiej inicjatywy nie dojdzie do odwołania wójta, to wówczas kadencja rady gminy wygasa z mocy prawa. Drugi przypadek wynika z ustawy o samorządzie gminnym, sytuacja związana z nadzorem nas samorządem gminnym, jeżeli dochodzi do uporczywego naruszenia konstytucji czy ustaw, sejm na wniosek premiera może radę gminy rozwiązać przed upływem kadencji, w tych przypadkach radę gminy zastępuje osoba wyznaczona przez premiera. Innym środkiem jest także zawieszenie rady gminy co oznacza, że nie jest ostatecznie rozwiązana, a po określonym czasie może wznowić pracę, zawieszenie związanej jest z nadzorem, dochodzi do gdy rada gminy przez dłuższy czas mało skutecznie wykonuje zadania publiczne i brak jest nadziei na poprawę tego stanu, premier zawiesza wtedy organy gminy i ustanawia zarząd komisaryczny na czas określony, który przejmuje wszelkie zadania i kompetencje rady gminy.
Kompetencje Rady Gminy - w gminie mamy do czynienia z domniemaniem kompetencji na rzecz rady gminy. Kompetencje stanowiące ( w ustawie istnieje pewna grupa kompetencji, która przysługuje wyłącznie radzie gminy, w/b/p może uczestniczyć w wykonywaniu tych kompetencji, przygotowywać projekty rozstrzygnięć. Rada Gminy na zasadzie wyłączności posiada kompetencje organizacyjne, do których należy kompetencja do uchwalania statutu gminy ( stanowi o ustroju gminy, jako całości i jednostki samorządu terytorialnego, reguluje organizację wewnętrzną rady gminy, reguluje tryb pracy organów gminy, statut w gminach pow. 300tys mieszkańców podlega uzgodnieniu z premierem), ustalanie zakresu działalności jednostek pomocniczych, ustalanie zasad przekazywania im składników mienia do korzystania czy środków budżetowych w związku z ich zadaniami. Kompetencje finansowo - majątkowe - uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu, podejmowanie uchwał w celu udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi za wykonanie budżetu, podejmuje uchwały w sprawie podatków i opłat lokalnych w granicach ustaw, podejmuje uchwały w sprawach majątkowych, które przekraczają zakres zwykłego zarządu ( rozporządzanie rzeczą, sprzedaż, najem, darowizna). Kompetencje osobowe - stanowienie o kierunkach działania wójta oraz przyjmuje sprawozdania z jego działalności, powoływanie i odwoływanie skarbnika gminy na wniosek wójta. Kompetencja do stanowienia aktów prawa miejscowego. Kompetencje planistyczne - chodzi o plany zagospodarowania przestrzennego ( studium ), miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, uchwala programy gospodarcze. Kompetencje dotyczące współdziałania z innymi jednostkami, w tym w szczególności chodzi o podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zadania zleconego. Inne kompetencje - różnego rodzaju uprawnienia np. podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic, wznoszenia pomników, nadawania honorowego obywatelstwa gminy.


(…)

… potrzebne jest kworum czyli połowa ustawowego składu rady, zasadą jest, że uchwały zapadają zwykła większością głosów w głosowaniu jawnym. …
… dokonywany jest większością bezwzględną, głosowanie ma charakter tajny. Przewodniczący organizuje pracę rady gminy i prowadzi jego obrady ( jedyne wyłączne kompetencje przewodniczącego), może wyznaczyć do ich wykonywania swoich wice przewodniczących, by w jego imieniu te zadania wykonywali. Są to czynności materialno - techniczne.
- komisje - powoływane z grona radnych, mogą mieć charakter stały lub doraźny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz