Rada Europy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rada Europy - strona 1 Rada Europy - strona 2

Fragment notatki:

Rada Europy
geneza, podstawa prawna działania, cele działania, członkostwo, główne organy (ich skład i kompetencje)
a) Rada Europy powstała 5 maja 1949 roku w wyniku podpisania przez 10 państw (Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy) Traktatu Londyńskiego. Obecnie liczy 47 członków. Jej siedzibą jest Strasburg. Statut ten utworzył Radę Europy, jako organizację międzynarodową o charakterze subregionalnym, otwartym tylko dla państw europejskich.
b) Cele działania: „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka,demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.
c) Członkostwo: Członkiem Rady Europy może zostać każde zaproszone przez tę organizację państwo akceptujące zasady rządów prawa i ochrony praw człowieka. Kryteria te odzwierciedlają podstawowe wartości, na których ma opierać się ta organizacja. Gwarancją ich przestrzegania jest zobowiązanie nowych państw członkowskich do ratyfikacji Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w przeciągu roku od przystąpienia do organizacji
d) Główne organy:
- Komitet Ministrów- organ decyzyjny, składający się z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich lub ich przedstawicieli (tzw.zastępców ministrów), działa w imieniu całej organizacji, nadzoruje jej działalność, dba o dalszy rozwój. W celu wykonywania swoich zadań może zawierać umowy międzynarodowe oraz wydawać zalecenia rządom państw członkowskich.
- Zgromadzenie Parlamentarne- organ doradczy składający się z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty narodowe; jest ciałem obradującym, doradczym i nie posiada uprawnień prawodawczych - nie może stanowić prawa, norm prawnie wiążących - co wyraźnie odróżnia je od parlamentów narodowych
- Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy- organ doradczy, każde państwo członkowskie Rady Europy posiada w Kongresie tylu delegatów oraz ich zastępców, ile ma ono w Zgromadzeniu Parlamentarnym, Kongres prowadzi działania zmierzające do upowszechnienia demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmocnienia współpracy granicznej i międzyregionalnej.
- Sekretarz Generalny Rady Europy-organ administracyjny , wybierany przez Zgromadzenie Parlamentarne (aktualnie jest nim Thorbjørn Jagland), jest odpowiedzialny za codzienne funkcjonowanie organizacji.
-Komisarz Praw Człowieka Rady Europy- niesądowa instytucja, komisarz wybierany jest na sześcioletnią kadencję, bez prawa do reelekcji, obecnie :Nils Muižnieks , ma wspierać promocję praw człowieka w edukacji, wspomagać ombudsmanów, ustalać braki w prawodawstwie, dostarczać informacji w zakresie praw człowieka,


(…)

… praw człowieka,
Rada Europy jest często mylona z instytucjami Unii Europejskiej: Radą Europejską i Radą Unii Europejskiej, a niekiedy nawet z samą Unią Europejską.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz