Pytania na egzamin - ekonomia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pytania na egzamin - ekonomia - strona 1 Pytania na egzamin - ekonomia - strona 2

Fragment notatki:

1. Podać różnicę między PKB a Dochodem Narodowym
PKB- to jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowany w rachunkowości narodowej. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wykonanych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku).
PKB (produkt krajowy brutto, ang. gross domestic product - GDP) - jest miarą wielkości produkcji wytworzonej przez czynniki wytwórcze zlokalizowane na terytorium danego kraju, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem.
PKB mierzy wartość produkcji wytworzonej w gospodarce kraju.
Dochód narodowy- suma dochodów wszystkich podmiotów uzyskanych z wykorzystania czynników produkcji (ziemia, praca. kapitał) równa całkowitej wartości wytworzonych dóbr i usług. Miernikami DN są: PNB, PNN 2. i 3. nie ma 4. Co to jest funkcja produkcji i przykład.
Prostym sposobem przedstawienia współdziałania 3 czynników:
siły roboczej;
kapitału;
technologii.
W wytworzeniu produktu jest posłużenie się funkcją produkcji, która pokazuje wielkość produkcji wykonanej przy danej ilości pracy, kapitału i technologii. Funkcje produkcji można przedstawić za pomocą wzoru:
Y= F (N,K,A)
Y- PKB, produkcja
N- zatrudnienie
K- kapitał
A- technologia
Jest to skrócony zapis stwierdzenia, że wielkość produkcji Y wykonanej w gospodarstwie zależy od N, K, A.
5. Co to jest stopa lombardowa?
Określa najwyższy poziom oprocentowania kredytów udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych (tzw. kredyty lombardowe). Cena pieniądza na rynku międzynarodowym może przekroczyć poziom stopy lombardowej ale zdarza się to tylko wtedy, kiedy banki gwałtownie potrzebują pieniędzy. Stopa lombardowa NBP to jedna z podstawowych stóp procentowych w Polsce, jej poziom ustalony jest przez Radę Polityki Pieniężnej.
6. Co to są prace otwartego rynku?
Są to interwencje banku centralnego, który kupuje lub sprzedaje papiery wartościowe, regulując tym samym ilość pieniądza w obiegu. Bank centralny jest inicjatorem operacji otwartego rynku. Minimalną rentowność operacji otwartego rynku określa tzw. stopa referencyjna. Celem operacji otwartego rynku jest regulacja krótkoterminowych stóp procentowych - dzięki tym operacjom bank centralny wpływa na ilość pieniądza znajdującego się w obiegu. Operacje otwartego rynku dzielimy na warunkowe i bezwarunkowe. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz