Pytania i odpowiedzi na egzamin - studia - UJ

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pytania i odpowiedzi na egzamin - studia - UJ - strona 1 Pytania i odpowiedzi na egzamin - studia - UJ - strona 2

Fragment notatki:

Pytanie19. str.168 Wybitni absolwenci UJ pochodzenia chłopskiego są to: Frańciszek Bujak, Stanisław Pigoń, Julian Nowak,Jan Ptaśnik, Józef Rafacz, Józef Buzek, andzrej Obrzut. Wśród absolwentów UJ znalazło się też3 przedstawicieli episkopatu: Józef Bilczewski oraz Frańciszek Barda . Do zasłużonych absolwentów UJ należeli też Ignacy Solarz oraz Jędrzej Cierniak.
Pytanie 20. Opłaty za studia, jakie wnoszono w okresie zaborów i II Rzeczypospolitej były b. duże, podnosiły się ze względu na brak dotacji, szalejącą inflację i kryzys budżetowy UJ. Mimo iż ustawa stwierdzała, ze nauka jest bezpłatna studenci musieli wnosić opłaty - na początek wpisowe oraz czesne (roczną opłatę za studia od 10 000 marek do 50zł) Należało tez wnieść opłatę za seminaria, pracownie, i bibliotekę (najwyższe były za pracownie chemiczną) Poza tym wprowadzono dodatkowe opłaty zwane "różnymi" (za fundusz stypendialny, pomoc w naturze, na opiekę zdrowotną) Po reformie jędrzejewiczowskiej dodano opłatę manipulacyjną i za badania lekarskie. Wielokrotnie zmieniano system i kwoty opłat. Ostatecznie w 1936/7 płacono 200zł czesnego, 10zł manipulacyjna i 4zł za badania oraz wpisowe( nie ma podane ile to wpisowe). Płacono też gdzieniegdzie za egzaminy. Poza tym studenci musieli płacić też za mieszkanie i wyżywienie, które najtaniej można było dostać w bursach.
Pytanie 21. Sylwetki trzech pierwszych studentek UJ. - Stanisława Dowgiałło: Urodzona w 1865 w Tawdowianach w Inflantach Polskich, w rodzinie ziemiańskiej.
Ukończyła gimnazjum żeńskie w Rydze.
Po studiach na UJ pracowała przez 5 lat we własnej aptece w Inflantach. Po otrzymaniu spadku po rodzicach powróciła do Krakowa, gdzie przez rok słuchała wykładów w Studium Rolniczym, a następnie kierowała gospodarstwem rolnym. W 1927 została wysiedlona z Łotwy, znów w Krakowie podjęła pracę aptekarki. Zmarła w 1933 r.
Uczynna, chętnie pomagała mniej zamożnym koleżankom. -Janina Kosmowska: Urodzona w 1864 r. w Warszawie.
Córka dyrektora gimnazjum.
Ukończyła szkołę średnią w Warszawie.
W 1898 r. otrzymała dyplom magistra farmacji.
Pracowała w zakładzie wyrobu surowic, a później jako retaksatorka recept.
Miała dwóch mężów, ale żadnych dzieci, dlatego wychowywała swoich siostrzeńców. -Jadwiga Sikorska: Urodzona w Młynniku (ziemia łęczycka) 1871 r.
Skończyła pensję żeńska w Warszawie oraz uczęszczała na wykłady Latającego Uniwersytetu
Dyplom magistra farmacji uzyskała w 1898 r.
Pracowała we własnej drogerii, później jako aptekarka
Pytanie 22. Czym różnił się status hospitantek, studentek nadzwyczajnych i zwyczajnych na UJ? ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz