To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1. Co to jest LCA? LCA (Life Cycle Assessement) (def. z Wiki) LCA (Life Cycle Assessement)- ocena cyklu życia. Jest to technika z zakresu procesów zarządczych, mająca na celu ocenę potencjalnych zagrożeń środowiska. Istotą tej metody jest nastawienie nie tylko na ocenę wyniku końcowego danego procesu technologicznego, ale także oszacowanie i ocena konsekwencji całego procesu dla środowiska naturalnego.
LCA jest procesem oceny efektów, jaki dany wyrób wywiera na środowisko podczas całego życia, poprzez wzrost efektywnego zużycia zasobów i zmniejszenie obciążeń środowiska. Ocena wpływu na środowisko może być prowadzona zarówno dla wyrobu, jak i dla jego funkcji. LCA jest traktowana jako „analiza od kołyski do grobu”. Podstawowymi elementami LCA są: (1) zidentyfikowanie i ocena ilościowa obciążeń wprowadzanych do środowiska, tj. Zużytych materiałów i energii, oraz emisji i odpadów wprowadzanych do środowiska, (2) ocena potencjalnych wpływów tych obciążeń oraz (3) oszacowanie dostępnych opcji w celu zmniejszenia obciążeń.
2. Co to są ekowskaźniki, jakie mamy rodzaje ekowskaźników, gdzie używamy ekowskaźników? Ekowskaźniki są instrumentami o zastosowaniu wewnętrznym, służącymi projektantom do analizowania, projektowania i wyboru spośród różnych możliwości rozwiązań najbardziej przyjaznych ekologicznie. Ekowskaźniki nie są instrumentami służącymi administracji do ustalania standardów i wytycznych ekologicznych. Celem ich stosowania jest tworzenie produktu lepszego -lepszego pod względem ekologicznym. 3. Granice pojęcia terminu "eko"- "eko" i "nie-eko". Granice pojęcia `eko' są wyznaczone przez skutki środowiskowe w skali europejskiej, których działanie prowadzi do uszkodzenia ekosystemu lub do stworzenia zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Skutki środowiskowe objęte terminem `eko':
* efekt cieplarniany
* niszczenie warstwy ozonowej
* zakwaszenie * eutrofizacja * smog
* substancje toksyczne
Skutki środowiskowe nie objęte terminem `eko':
* wydzielanie substancji toksycznych łatwo ulegających rozkładowi * wyczerpanie surowców mineralnych * wytwarzanie dużej ilości odpadów
4. Pięć głównych etapów stosowania ekowskaźników (5 podpunktów, zasad stosowania ekowskaźników). Określenie celu kalkulacji ekowskaźnika a)opis analizowanego produktu
b) ustalenie, czy analizujemy produkt, czy porównujemy go z innym
c) zdefiniowanie poziomu dokładności analizy
Zdefiniowanie cyklu życia
dokonanie systematycznego przeglądu cyklu życia produktu
Określenie ilościowego charakteru materiałów i produktów
(…)
… rolne - wszystkie tereny w obrębie gospodarstwa rolnego lub danego regionu wykorzystywane do produkcji roślinnej, ogrodniczej lub zwierzęcej. Do użytków rolnych zalicza się: grunty orne, trwałe użytki zielone…
Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka…
… wiedzy konsumentów o proekologicznych cechach towarów. 14. Struktura systemu norm serii ISO 14000 - jakiś śmieszny kolorowy schemat, na którym najważniejsze do zapamiętania są pola koloru pomarańczowego, czerwonego i żółtego ;), to powinno wystarczyć z tego wykresu.
SYSTEM NORM ISO 14000:
System norm specyfikacyjnych:
- System kwalifikacyjny zarządzania środowiskowego (EMS)
- System oceny oddziaływania organizacji na środowisko
- System oceny produktu
b) System norm doradczych: - System terminologii - System doradczy zarządzania środowiskowego (EMS)
15. Model systemu specyfikacyjnego ZŚ WG ISO 14001 - wiedzieć należy, że jest tam 5 etapów i umieć mniej więcej co się robi w każdym z tych kroków. Należy również wiedzieć, w którym etapie realizuje się projekt.
Polityka Planowanie Wdrażanie i funkcjonowanie…
… wodne, kępy drzew i krzewów
6. Zasoby odnawialne i nieodnawialne - definicje pojęć oraz przykłady. Zasoby odnawialne - to takie, które podlegają samo reprodukcji (samo regeneracji) Na przykład: woda, dobrze uprawiana gleba, dobrze zagospodarowane lasy itd. Zasoby nieodnawialne - to takie, które nie podlegają procesowi samo reprodukcji. Na przykład: paliwa kopalne(ropa naftowa, węgiel), surowce skalne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)