Pytania do zaliczenia wraz z odpowiedziami

Nasza ocena:

5
Pobrań: 714
Wyświetleń: 3108
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pytania do zaliczenia wraz z odpowiedziami  - strona 1 Pytania do zaliczenia wraz z odpowiedziami  - strona 2 Pytania do zaliczenia wraz z odpowiedziami  - strona 3

Fragment notatki:

dr hab. P.Moszczyński. Notatka składa się z 6 stron.
Wybrane czynniki embriotoksyczne i teratogenne: dym papierosowy, różyczka, toksoplazmoza. Czynniki embriotoksyczne - czynniki powodujące wszelkie działania toksyczne substancji na zarodek lub płód. Czynniki teratogenne- czynniki pochodzące ze środowiska zewnętrznego, działające na organizm kobiety i płodu, wywołujące wady wrodzone u płodu. Dym papierosowy - Zawiera ponad 4 tysiące różnych szkodliwych związków chemicznych. Te trucizny dostają się do płodu przez krew matki. Nikotynizm- uzależnienie od nikotyny. Nikotyna- po 15 sek od zaciągnięcia się dostaje się do mózgu .Budowa papierosa: rurka z cienkiej bibułki (gilza), filtr (nie we wszystkich papierosach)
Dzieci, które w okresie płodowym znajdują się pod wpływem dymu tytoniowego są wcześniakami, rodzą się martwe lub z mniejszą wagą mogą mieć wady serca, uszkodzenia mózgu, choroby układu oddechowego i nerwowego. Groźną konsekwencją palenia może okazać się płodowy zespół ponikotynowy , którego objawy nie muszą być wcale widoczne natychmiast po urodzeniu dziecka. Zaburzenia funkcji mózgu, lęk, depresja, zachowania agresywne, destrukcyjne, histeryczne, ADHD. Palenie bierne jest bardzo szkodliwe dym spalanego papierosa, zawiera dużo szkodliwych substancji chemicznych niż ten, którym zaciąga się palący. Różyczka - Wirusy przenoszone z powietrza, drogą kropelkową. Okres wylęgania wirusa to 2-3 tygodnie. 7 dni przed wystąpieniem wysypki zaczyna się okres zaraźliwości, który kończy się 3-5 dni po wystąpieniu wysypki. Objawy to :złe samopoczucie, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, stan zapalny jamy ustnej oraz powiększenie węzłów chłonnych krokowych i zausznych. Zakażenie ciężarnej wirusem różyczki prowadzi do uszkodzenia płodu, ponieważ przenika on przez łożysko i wywołuje infekcję wewnątrzmaciczną- poronienia, obumarcie ciąży oraz mnogie wady wrodzone obejmujące układ naczyniowo sercowy, wady wrodzone serca. Profilaktyka szczepienie Toksoplazmoza - Toksoplazmozę wywołują pierwotniaki, które są pasożytami bytującymi w komórkach różnych narządów człowieka i zwierząt. Może przebiegać bezobjawowo. Pasożyty bytują w węzłach chłonnych, wątrobie, płucach, mózgu, oku , mięśniach, macicy. Do zarażenie dochodzi przez spożycie surowego mięsa lub niedogotowanego zawierającego cysty pierwotniaka.Rozpoznanie jest możliwe po wykonaniu badań immunologicznych krwi np. odczynu Sabina- Feldmana, testów skórnych. W przypadku zarażenia ciężarnej płód przechodzi ostrą chorobę wywołującą uszkodzenie mózgu i siatkówki oka. Objawy: małogłowie, wodogłowie, zwapnienie mózgu lub zapalenie siatkówki naczyniówki oka. Upośledzenie wzroku i rozwoju umysłowego może wystąpić dopiero pod koniec 1 lub 2 roku życia. Jeśli zarażenie płodu wystąpi krótko przed porodem, noworodek rodzi się z wysypką, gorączką.

(…)

…- to pałeczkowate struktury zbudowane z DNA i białek. Budowa : telomer, ramię krótkie, ramię długie, chromatyda (powłoka chromosomu), przewężenie (centromer), allele. ALLELE - różne formy tego samego genu
Genotyp- zespół genów danego osobnika znajdujące się na chromosomie
Kariotyp - zestaw chromosomów Kobieta ma 22 autosomy + x Mężczyzna 22 autosomy + x albo y.
Kobieta 22 pary autosomów + xx
Mężczyzna 22 pary…

Podwójny kształt związany jest z płcią. Różnice pomiędzy płciami, zaczynają się w okresie dojrzewania. Dziewczęta wyprzedzają chłopców o ok. 2 lata w rozwoju. Płeć genetyczna dziecka zależy od chromosomów płciowych. Ta sprawa decyduje się na etapie zapłodnienia komórki jajowej. Plemniki niosą chromosomy X i Y . W zależności od tego, który plemnik zapłodni jajeczko, zależy płeć dziecka. Komórki jajowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz