Pyły - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pyły - omówienie - strona 1 Pyły - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Ze względu na rodzaj stwarzanego zagrożenia pyły dzieli się na: Pyły o działaniu toksycznym, powodujące szybkie zatrucie organizmu, do których zaliczamy: pyły zawierające metale ciężkie ( np. Hg, Cd, As, Zn, Pb), pyły radioaktywne, pyły azbestowe oraz fluorki i niektóre rodzaje nawozów mineralnych.
Pyły szkodliwe ( o działaniu pylico twórczym bądź uczulającym), a mianowicie: pyły zawierajże krzemionkę SiO2 ( np. kwarc, chalcedon, opal), pyły drewna, bawełny, pyły glinokrzemianowe. Pyły te rozpuszczają się w pyłach ustrojowych i rozkładają substancję fizjologiczne, głównie białko, a także zmniejszają odporność na choroby zakaźne. Pyły neutralne ( o działaniu drażniącym), obejmujące głównie pyły żelaza, wapienia, gipsu, węgla. Są substancjami nierozpuszczalnymi i oddziaływanie ich ogranicza się głównie do blokowania powierzchni ochronnej płuc, co prowadzi do zmniejszenia powierzchni oddechowej i wywołuje niedotlenienie organizmu. skutkiem ich działania są przewlekłe nieżyty oskrzeli wraz z następstwami w postaci rozedmy płuc. Pyły te mogą ułatwić atakujące działanie bakterii, grzybów i innych pasożytów.
W wielu procesach technologicznych tworzą się znaczne ilości pyłów. Zadaniem techniki odpylania jest niedopuszczenie do tego, aby pyły te przedostały się w nadmiernych ilościach do pomieszczeń produkcyjnych bądź do powietrza atmosferycznego. Trudno o generalną receptę na zwalczanie zapylenia, jednak przy projektowaniu nowych zakładów, modernizacji i prowadzenia istniejących zakładów przemysłowych należy kierować się pewnymi podstawowymi zasadami, które można sprecyzować w sposób następujący: Planowaną akcję zwalczania zapylenia należy opierać na systematycznie prowadzonych pomiarach stężeń zapylenia powietrza w miejscach pracy.
Wszędzie, gdzie to jest możliwe, należy zastępować szczególnie szkodliwe surowce i materiały, występujące w procesie produkcyjnym, nieszkodliwymi surowcami i materiałami.
Procesy technologiczne należy zmieniać w kierunku zmniejszania ilości tworzących się pyłów i przesunięcia charakterystyki powstającego pyłu w kierunku większych frakcji wymiarowych.
Pyły powstające w czasie procesów technologicznych chwytać u źródła ich tworzenia, najlepiej przez pełną hermetyzację procesów.
Do miejsc pracy należy doprowadzać poprzez filtry powietrzne świeże i wolne od pyłów.
Na wylocie powietrza i gazów opuszczających zakład należy stosować skutecznie działające urządzenia odpylające.
W całym zakładzie i na poszczególnych stanowiskach pracy należy zachowywać czystość.
W przypadkach koniecznych ochronny sprzęt osobisty.
Należy prowadzić szeroką i systematyczną akcję uświadamiająca załogę o szkodliwości.

(…)

…. Poprzez odciągi miejscowe, centralnego układu wentylacyjnego, zapylone powietrze doprowadzane jest do urządzenia odpylającego, z którego po oczyszczeniu, powietrze wydalane jest bądź to na zewnątrz pomieszczenia, bądź też powrotem do pomieszczenia produkcyjnego. Czyste powietrze z zewnątrz doprowadzane jest do pomieszczenia poprzez filtry powietrzne. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz